• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Alergie to nieodpowiednia reakcja organizmu na substancję, którą w normlanych warunkach powinien on ignorować. Alergia skórna, nazywana też alergią kontaktową, jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się występowaniem objawów alergicznych na skórze.

Warto wspomnieć, że skóra dzieci jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej, a co za tym idzie zapewnia małemu organizmowi mniej ochrony przed bakteriami, alergenami i szkodliwymi substancjami. Z tego powodu dzieci są bardziej podatne na alergie skórne.

Jakie są objawy alergii skórnych?

Ich objawami są niepożądane reakcje na skórze, występujące po zetknięciu się alergenu z jakimś jej wycinkiem. Mogą wystąpić wtedy : wysypka, zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze i inne zmiany skórne. Zmiany pojawiające się na skórze mogą mieć jednak różne postaci i przyczyny. Zastanawiając się czy mamy do czynienia z alergią skórną warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze charakterystyczny dla reakcji alergicznych jest silny świąd. Wysypka spowodowana reakcją alergiczną ma najczęściej postać bąbli o czerwonej lub białej barwie, które podczas uciskania bledną. Wysypka umiejscowiona jest tam, gdzie doszło do kontaktu skóry z alergenem (w przypadku np. atopowego zapalanie skóry charakteryzuje się konkretnymi miejscami zmian chorobowych). Pojawić powinna się ona nagle, a czas jej występowania jest niewielki, bo zmiany znikają po upływie około 24-72 godzin.

Jakie alergeny mogą wywoływać alergie skórne?

Alergie skórne mogą być powodowane przez różne związki chemiczne, które zetknęły się ze skórą osoby cierpiącej na alergię. Do najczęściej występujących alergenów w tym przypadku należą: nikiel, chrom, kobalt, kalafonia, neomycyna, substancje zapachowe obecne w kosmetykach, perfumach, składniki wielu gumowych artykułów, detergenty.

Związki chemiczne powodujące alergie skórne są zwykle obecne w kosmetykach, środkach czystości czy innych produktach chemicznych. Uczulające substancje mogą znaleźć się też w konserwantach, co oznacza, że są one obecne w żywności. To, że dzieci nie stosują większości z kosmetyków czy detergentów nie oznacza, że nie są one narażone na zetknięcie z alergenem! Stosowanie tych produktów przez jakiegoś członka rodziny jest wystarczające, aby dzieci miały do tego dostęp, dlatego należy zachowywać szczególną ostrożność.

Co powoduje, że dziecko może mieć skłonności do alergii skórnych?

Czynniki wpływające na skłonność dziecka do alergii skórnych są takie same jak w przypadku innych alergii. Pierwszym z nich są geny. Wystąpienie alergii u rodzica lub krewnego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia alergii skórnej, a gdy dotyka ona obojga rodziców to prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka wynosi 80%. Innym istotnym czynnikiem jest środowisko, które przez zanieczyszczone powietrze lub ekspozycję na alergeny przyczynia się do występowania alergii. Ważny jest też styl życia, bo przebywanie w sterylnych pomieszczeniach i brak kontaktu z drobnoustrojami powoduje zachwianie sytemu odpornościowego, przez co zwiększa szansę, że niektóre alergeny będą uczulać dziecko.

Niezależnie od występującego prawdopodobieństwa alergii warto obserwować dziecko i reakcje jego organizmu na zetkniecie z różnymi substancjami.

Jak złagodzić objawy alergii skórnej?

Najważniejsze jest, aby w przypadku podejrzenia, że u naszego dziecka występuje alergia jak najszybciej udać się z nim do lekarza dermatologa, który zaleci dopasowane do potrzeb dziecka leczenie.

Gdy lekarz dobierze już leczenie warto postarać się o łagodzenie objawów alergii, co wpłynie na komfort i samopoczucie naszego dziecka. W tym celu powinno się:

  • unikać kontaktu z uczulającym alergenem
  • regularnie nawilżać skórę
  • stosować kosmetyków bez substancji zapachowych, pieniących, barwiących
  • utrzymywać czystość w przestrzeni w której przebywa dziecko
  • chronić skórę dziecka przed słońcem, wiatrem i mrozem
  • prać ubrania w delikatnych środkach przeznaczonych dla alergików

Jak leczyć alergię skórną u dzieci?

Leczeniem alergicznych stanów zapalnych skóry zajmuje się lekarz dermatolog. Pierwszy etapem leczenia jest oczywiście dokładna diagnoza w celu sprawdzenia jaka substancja wywołuje reakcje alergiczną w organizmie dziecka. W tym celu przeprowadzane są alergiczne testy skórne. Po diagnozie lekarz omawia z rodzicami pacjenta wyniki oraz indywidualnie dobiera plan leczenia.

Proces leczenia alergii może być długi i wymagać od rodziców oraz dziecka wiele cierpliwości. Alergia skórna jest uciążliwa, ale odpowiednia opieka lekarska pomaga w funkcjonowaniu dziecka zarówno w domu jak i poza nim.

Jakie są najczęstsze metody leczenia alergii skórnej u dzieci?

Najprostszą i konieczną częścią leczenia jest unikanie kontaktu z alergenem. Po zdiagnozowaniu alergii należy dokładnie dowiedzieć się czego dziecko powinno unikać. W Unii Europejskiej wymagane jest podanie na etykietach alergenów w nich zawartych, przez co łatwo można sprawdzić czy dany produkt nie zaszkodzi maluchowi. Należy powiadomić osoby zajmujące się dzieckiem (takie jak np. babcia czy Pani z przedszkola) o występujących alergiach, aby dziecko unikało alergenów poza domem.

W niektórych przypadkach lekarz przepisuje pacjentowi leki na alergię. Dobierane są one w indywidualny sposób, dlatego nie należy podawać dziecku żadnego leku na alergię bez konsultacji z lekarzem (dotyczy to również leków dostępnych bez recepty).

Gdy dziecko ukończy 5. rok życia możliwe jest stosowanie odczulania, które polega na podawaniu małych dawek alergenu (pod ścisłą kontrolą lekarza) w odpowiednich odstępach czasowych aby uodpornić organizm na daną substancję. W przypadku alergii skórnych metoda ta może być w u niektórych pacjentów nieskuteczna.

Czym grozi nieleczona alergia skórna?

Ignorowanie objawów alergii i brak leczenia prowadzą do pogłębienia się problemu i tym samym powodowanie coraz większego cierpienia i męczenia się przez dziecko. Ostre objawy alergii są bolesne, potrzebują większego leczenia oraz w niektórych przypadkach mogą nawet stwarzać zagrożenie dla życia dziecka. Poza tym alergia skórna, szczególnie nieleczona i przez to stale się zaostrzająca, ogranicza dziecko w rozwoju oraz uczestnictwie w zabawach.

W przypadku podejrzenia wystąpienia alergii skórnej zapraszamy na wizyty do naszych doświadczonych lekarzy!