• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19
Czy niemowlę może spać na boku?

Czy niemowlę może spać na boku?

Najlepszą opcją, jaką możemy wybrać przy układaniu dziecka do spania, jest pozycja na plecach. Nie powinno się go natomiast układać ani na brzuszku, ani na boku, przynajmniej do momentu, kiedy maluch będzie umiał sam się obrócić.

  • W jakiej pozycji układać niemowlę do snu?
  • Dlaczego pozycja na pleckach jest najlepsza do spania?
  • Dlaczego malucha nie można układać na boku?
  • Kiedy niemowlę może spać na boku?

Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule.

W jakiej pozycji układać niemowlę do snu?

Układanie malucha do spania na pleckach jest najbezpieczniejszą opcją, ponieważ zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Z tego powodu pozycja do spania na plecach powinna być jedyną stosowaną w kilku pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Bardzo ważne jest układanie dziecka na pleckach zupełnie płasko, bez poduszki i na twardym materacu. Pozycja na plecach ułatwia oddychanie, a także zostawia swobodę małym bioderkom. Jeśli boimy się, że dziecko zakrztusi się w takiej pozycji podczas ulewania, możemy obrócić jego główkę lekko na bok.

Kiedy niemowlę może spać na boku?

Maluszka można położyć na boku na chwilę przy codziennej zabawie lub przewijaniu. Jednak zostawienie go na dłużej w takiej pozycji może podwyższyć ryzyko wystąpienia dysplazji bioderek lub pogłębić już występującą wadę. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są sytuacje kiedy pediatra, neurolog, czy fizjoterapeuta z uwagi na określony stan zdrowia dziecka zalecił układanie go na boku lub na brzuszku. Zazwyczaj robi się to w kontrolowanych warunkach, np. układa się malucha w leżeniu na boku lub na brzuchu w czasie drzemek, gdy rodzic jest w pobliżu i może kontrolować czy dziecko oddycha normalnie. Jednak bardzo niewiele dzieci wymaga takiego ułożenia, więc jeśli nie jesteśmy pewni, w jakiej pozycji kłaść niemowlaka, zdecydowanie powinniśmy postawić na pozycję na pleckach.

Dlaczego nie powinniśmy kłaść dziecka na boku?

Wbrew pozorom, bioderka nie są jeszcze dojrzałe (niedojrzałość fizjologiczna). Znaczy to, że cały czas się kształtują i minie jeszcze parę miesięcy, zanim osiągną swój ostateczny kształt. Idealnymi warunkami dla rozwoju małych bioder są: 

-swobodne zgięcie, 

-odwiedzenie (kolanka powinny być nieco szerzej niż bioderka),

-rotacja zewnętrzna (kolanka są oddalone od siebie, a stópki blisko)

Czasami jednak w trakcie dojrzewania bioderek dochodzi do zaburzeń rozwojowych, nazywanych dysplazją stawu biodrowego. Mogą być one spowodowanie właśnie zbyt długim przebywaniem dziecka na boku, co uniemożliwia ustawienie nóżki tak, aby kolano było ustawione trochę szerzej niż biodro. W takim ustawieniu główka kości udowej ma bardzo mały styk z panewką i staw nie może się rozwijać prawidłowo. Ma to szczególne znaczenie u dzieci, które jeszcze nie miały swojego pierwszego badania USG i u tych, u których stwierdzono dysplazję bioderek. Ale powinniśmy unikać tego ułożenia u wszystkich niemowląt, oczywiście do momentu, w którym same będą umieć obrócić na bok.

Jaka pozycja jest dobra dla rozwoju bioderek?

Najlepsza pozycja dla malucha to leżenie na brzuchu na raczej twardym podłożu – w tej pozycji dziecko powinno przebywać większość czasu. Taka pozycja jest dobra dla bioder, ale również dla rozwoju mięśni brzucha i pleców, co jest konieczne przy późniejszej nauce chodzenia. Jest to najlepsza pozycja do zabawy, nie jest za to rekomendowana do snu, ponieważ podczas snu utrudnia maluchowi oddychanie i, wbrew pozorom, zwiększa ryzyko zakrztuszenia się.

Drugą dobrą dla małych bioder pozycją jest leżenie na plecach na płaskim, również twardym podłożu. Taka pozycja nie tylko wpływa korzystnie na biodra, ale także na całą obręcz barkową i ręce. Jest także najbezpieczniejszym ułożeniem dziecka do snu.

Podsumowanie

Leżenie na placach powinno być jedyną pozycją układania dziecka do snu przez pierwsze 3-4 m.ż. Jedynie ta pozycja chroni dziecko przed wystąpieniem nagłej śmierci łóżeczkowej. Jest ona zalecana także jako sposób zapobiegania dysplazji bioderek. Za każdym razem, czy to w nocy, czy w dzień na drzemkę należy układać dziecko do snu na plecach.