• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Fiberoskopia u dzieci – co warto wiedzieć?

Fiberoskopia jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych górnych dróg oddechowych, jednak nadal wielu rodziców nie wie na czym polega, ani czego się spodziewać. Postaramy się objaśnić tę metodę oraz rozwiać obawy dotyczące badania.

Co to jest fiberoskopia?

Fiberoskopia jest badaniem wykonywanym w celu dokładnego obejrzenia i zbadania górnych dróg oddechowych, gardła oraz krtani. Odbywa się poprzez wprowadzenie do nosa lub gardła małego urządzenia – fiberoskopu. Różni się ono od klasycznego endoskopu giętkością, wielkością oraz ruchomością. Endoskop jest sztywny, co ogranicza pole widzenia badanego obszaru. Fiberoskop natomiast może docierać do trudnodostępnych miejsc, właśnie dzięki dużej giętkości, ruchliwości oraz małej średnicy.

Dlaczego rozmiar sprzętu jest ważny w badaniu dzieci?

W związku z wprowadzaniem urządzenia do dróg oddechowych, fiberoskopia nie należy do komfortowych badań. Jednak dla jak największego bezpieczeństwa i komfortu podczas badania, używa się dopasowanego do pacjenta rozmiaru fiberoskopu. W naszej ofercie jest dostępne badanie fiberoskopem o średnicy 2mm, czyli najcieńszym. Pozwala to na badanie młodych i wrażliwych pacjentów.

W jakich schorzeniach stosuje się fiberoskopię u dzieci?

Badanie fiberoskopem stosuje się przy takich schorzeniach, jak:

  • Schorzenia górnych dróg oddechowych, np. zapalenie krtani, nosa lub zatok
  • Przerost migdałka gardłowego
  • Przewlekły kaszel, chrypka, trudności w oddychaniu
  • Refluks krtaniowo-gardłowy
  • Obturacyjny bezdech senny
  • Polipy, guzki oraz inne zmiany w gardle i krtani
  • Podejrzenie połknięcia jakiegoś przedmiotu

Jak wygląda badanie fiberoskopowe?

Badanie trwa zaledwie kilka minut. Do nosa zostaje wprowadzony fiberoskop – giętka, cienka rurka zakończona kamerą, przez którą lekarz może dokładnie obejrzeć stan dróg oddechowych. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej, z głową opartą o zagłówek. Ze względu na lekki dyskomfort, często stosowane jest miejscowe znieczulenie. Nagranie z kamery fiberoskopu może być udostępnione pacjentowi na jego życzenie.

Czy fiberoskopia boli?

Badanie może wywoływać dyskomfort, szczególnie u wysoko wrażliwych dzieci. Mogą pojawić się także odruchy wymiotne, chęć kichnięcia, łaskotanie czy łzawienie. Aby móc spokojnie przeprowadzić badanie, często stosuje się miejscowe znieczulenie w formie sprayu lub środki uspokajające.

Jak przygotować dziecko do fiberoskopii?

Badanie nie wymaga specjalistycznego przygotowania, jednak warto zwrócić uwagę na parę kwestii. Pacjent zazwyczaj powinien być na czczo przez kilka godzin przed badaniem, aby uniknąć wymiotów. Jeżeli dziecko przyjmuje leki, dobrze jest skontaktować się z lekarzem, aby wskazał, czy można je podać. Warto zadbać także o komfort psychiczny dziecka i wytłumaczyć mu na czym polega fiberoskopia. Rodzic może towarzyszyć w ciągu badania, co dodatkowo pomaga uspokoić małego pacjenta.

Fiberoskopia nosa, krtani i nosogardła – czym się różnią?

Fiberoskopię stosuje się przy badaniu wszelkich schorzeń dróg oddechowych. Niektóre przypadki mogą wymagać szczegółowego badania wybranego obszaru: nosa, krtani lub nosogardła. W przypadku problemów z oddychaniem, przełykaniem oraz głosem, wykonuje się fiberoskopię krtani. Natomiast takie objawy, jak częste infekcje dróg oddechowych, chrapanie, krwawienie z nosa oraz zaburzenia oddychania skłaniają do wykonania fiberoskopii nosogardła.

Czy wiek dziecka ma znaczenie?

Fiberoskopię można wykonać w każdym wieku, dzięki odpowiednio dopasowanemu rozmiarowi urządzenia. Może okazać się szczególnie przydatna w okresie niemowlęcym, kiedy podejrzewamy, że dziecko połknęło jakiś przedmiot. U najmłodszych wykonuje się badanie sondą o średnicy 2mm (najmniejszą), które oferuje nasza przychodnia. Bardziej rozwinięte drogi oddechowe pozwalają na badanie większym urządzeniem.  U dzieci fiberoskopie wykonuj e się głównie przy podejrzeniu przerostu migdałka gardłowego, które objawia się problemami z oddychaniem przez nos.

Czy fiberoskopia jest bezpieczna?

Fiberoskopia jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, choć może wywoływać lekki dyskomfort. U najmłodszych pacjentów stosuje się najcieńsze sondy, dostosowane do budowy dróg oddechowych. Są jednak pewne przeciwwskazania do wykonania badania. Największym z nich jest ostra infekcja dróg oddechowych, która uniemożliwia wykonanie badania. Kaszel może doprowadzić do przypadkowych uszkodzeń błony śluzowej przez urządzenie. Właśnie przez drobne uszkodzenia mechaniczne, po badaniu może występować podrażnienie gardła lub nosa, powodujące chrypkę, suchość, ból gardła lub krwawienie z nosa. Mogą pojawić się także nudności i wymioty związane z badaniem gardła i przełyku.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące fiberoskopii

Fiberoskopia jest oceniania pozytywnie pod kątem diagnostycznym – jest bardzo precyzyjna, bezpieczna i szybka. Negatywne odczucia może wywoływać dyskomfort oraz konieczność unieruchomienia dziecka podczas badania – pacjenci często pod wpływem strachu lub dyskomfortu płaczą i wiercą się, co uniemożliwia wykonanie fiberoskopii. Wielu rodziców martwi się, że dziecko będzie cierpiało podczas badania, lecz w przypadku wrażliwych dzieci stosuje się miejscowe znieczulenie lub środki uspokajające, więc badanie nie powinno być bolesne ani nieprzyjemne.

Videofiberoskopia a fiberoskopia

Choć tych terminów używa się zamiennie, mają pewne różnice. Videofiberoskopia jest badaniem bardziej nowoczesnym, które umożliwia zapis video dróg oddechowych pacjenta. Podczas tradycyjnie rozumianej fiberoskopii, lekarz w czasie rzeczywistym ogląda badany obszar przez wziernik w urządzeniu. Nie jest to komfortowe ani dla lekarza, ani pacjenta, dlatego odchodzi się od tej metody na rzecz nowoczesnych rozwiązań. Powszechnie już stosowaną videofiberoskopię nazywa się fiberoskopią.

Podsumowanie

Badanie fiberoskopem umożliwia diagnostykę u nawet najmłodszych pacjentów. Pozwala wykryć przyczyny zaburzeń oddychania i głosu, co jest niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju dziecka. Przed badaniem warto wytłumaczyć dziecku na czym polega fiberoskopia oraz porozmawiać o możliwości znieczulenia, aby było spokojne i współpracowało z lekarzem.