• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Pierwsza wizyta dziecka u ortopedy odbywa się w pierwszych tygodniach życia i powodowana jest diagnostyką w zakresie dysplazji stawu biodrowego.

Zazwyczaj lekarz ortopeda zaprasza także na wizytę kontrolną po rozpoczęciu chodzenia. Czy są inne momenty, w których warto udać się do ortopedy? Poniżej najważniejsze momenty rozwoju dziecka, w których można wychwycić nieprawidłowości.

Przedszkolak – kontrola ustawienia stawów kolanowych, wady stóp

Początkowo po urodzeniu kolanka dziecka skierowane są do zewnątrz w tak zwanym ustawieniu szpotawym (kształt przypominający literę O). Wraz z obciążaniem kończyn podczas chodzenia kolanka dziecka zaczynają kierować się do środka (kształt przypominający literę X). Jest to tak zwane ustawienie koślawe fizjologiczne. Ustawienie koślawe jest największe pomiędzy 2. a 4. rokiem życia i nie należy się nim przejmować. Jednak prawidłowe, neutralne ustawienie stawów kolanowych powinno wystąpić do 7. roku życia. Innym problemem mogącym zwrócić uwagę rodziców w okresie przedszkolnym są wady stóp. Stopa pod wpływem obciążenia podczas chodu kształtuje swój ostateczny wygląd i jest szczególnie podatna w tym okresie na rozwój wad (płaskostopie, stopy koślawe). W przypadku stwierdzenia wady lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą przeanalizuje wadę i zastosuje odpowiednie ćwiczenia oraz wkładki ortopedyczne. Badanie ortopedyczne przeprowadzone w 4. roku życia pozwala odpowiednio wcześnie wychwycić rozwijające się nieprawidłowości w tym zakresie.

Badanie przeprowadzone w 4. roku życia pozwala ocenić rozwój stóp oraz stawów kolanowych, który w tym okresie jest bardzo intensywny.


Rozpoczęcie nauki w szkole – obserwowanie rozwoju dziecka i zapobieganie wadom postawy

Przełomowy moment, szczególnie istotny dla rozwoju dziecka to początek szkoły (6-7 lat). W tym okresie warto ocenić gotowość
dziecka do podjęcia nauki oraz czy może brać udział we wszystkich ćwiczeniach na lekcjach wychowania fizycznego i dodatkowych zajęciach sportowych. Dziecko przyjmuje postawę siedzącą przez dużą część dnia. Nieodpowiednie nawyki nabrane w tym wieku podczas siedzenia w szkolnej ławce czy noszenia tornistra, będą skutkowały rozwojem nowych lub nasileniem istniejących wad postawy, dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie rozwoju. 

Przełomowy moment dla rozwoju dziecka to początek szkoły, w 6-7 roku życia. Nieodpowiednie nawyki nabrane podczas siedzenia w szkolnej ławce będą skutkowały wadami postawy.

Dorastanie – zapobieganie wadom postawy w okresie intensywnego wzrostu

W Polsce przyspieszenie tempa wzrastania (tzw. skok pokwitaniowy wzrostu) następuje na ogół około 11-12 roku życia u dziewczynek, a u chłopców 2 lata później, w okolicach 13-14 roku życia. Wzrost w tym okresie przyczynia się nawet do 15% ostatecznej wysokości ciała, dlatego tak istotne jest by ten proces przebiegał prawidłowo. Jednym z zagrożeń, które występują podczas intensywnego wzrostu są wady postawy takie jak skolioza – wielopłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. W związku z tym jest zalecane badanie postawy u dzieci w tym właśnie przedziale wiekowym. Odpowiednio wcześnie rozpoznane wady postawy, również skoliozę można z powodzeniem w większości przypadków leczyć metodami nieoperacyjnymi.
Innymi schorzeniami, które występują w tym okresie u dzieci i młodzieży są jałowe martwice kości (guzowatości kości piszczelowej, II kości śródstopia czy kości piętowej). Jałowe martwice kości są niejednokrotnie związane z intensywną aktywnością sportową i sumującymi się mikrourazami. Nierozpoznane i nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Badanie postawy u dzieci jest zalecane w przedziale wiekowym, w którym dochodzi do najbardziej intensywnego wzrastania – u dziewczynek w 11.-12., a u chłopców w 13.-14. roku życia.

Dzięki badaniom okresowym jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie wykryć wady rozwojowe narządu ruchu. Możemy podjąć odpowiednio wczesną interwencję ortopedyczną lub fizjoterapeutyczną i niejednokrotnie uniknąć inwazyjnych metod leczenia. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby i zastosowanie adekwatnego leczenia pozwalają na zmniejszenie nasilenia objawów oraz szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Szukasz kompleksowej usługi bilansu ortopedycznego dla swojego dziecka? Zapraszamy do naszego ortopedy dziecięcego, który przeprowadzi szczegółowe badanie Twojego dziecka.

Informacja dla czytelnika

Artykuł dostępny jest jedynie w celu ogólnoinformacyjnym. Żadnej z informacji nie należy traktować jako porady lekarskiej czy konsultacji medycznej. Zabronione jest wykorzystywanie opublikowanych informacji w celu samodzielnej diagnozy jakiegokolwiek schorzenia. Wszelkie prawa do elementów tekstowych i graficznych, układu stron oraz innych elementów artykułu są zastrzeżone.