Liszajec zakaźny to bakteryjna choroba skóry, która może wystąpić u osób w każdym wieku. Wywoływana jest ona przez paciorkowce lub gronkowce i jest bardzo zakaźna dla otoczenia. Choroba ta zwykle dotyka dzieci i przez jej zakaźny charakter najczęściej są to te dzieci, które uczęszczają do żłobka, szkoły lub przebywają w innych skupiskach ludzi. Najwięcej zachorowań na liszajec zakaźny można zauważyć na przestrzeni lata i jesieni.
Najbardziej charakterystycznymi objawami liszajca zakaźnego są pojawiające się na skórze pęcherzyki wypełnione ropą oraz powstałe po nich strupy mające miodową lub żółtą barwę. Pęcherzyki te pękają samoistnie. Zmiany te najczęściej występują na ciele w takich miejscach jak twarz (zwłaszcza przy ustach i nosie), szyja i dłonie. Jest ich zwykle dużo i mają tendencję do rozprzestrzeniania się, więc mogą pojawić się w kilku miejscach jednocześnie. W zależności od typu liszajca może on objawiać się też czerwonymi krostami pojawiającymi się na oraz w okolicy owłosionych miejsc na ciele lub owrzodzeniem na skórze.
W niektórych przypadkach może wystąpić gorączka oraz świąd, który przyczynia się do rozdrapywania przez dziecko zmian. Takie zachowanie może wydłużyć leczenie i przyczynić się do powstawania zakażeń na skórze.
Liszajec zakaźny można podzielić na trzy jego typu:
Liszajec zakaźny może pojawić się na skórze poprzez zarażenie się nim od innej osoby. Zarazić można się w tym przypadku poprzez kontakt bezpośredni z osobą cierpiącą na liszajec lub przez używanie tych samych co ona przedmiotów takich jak np. ręczniki. Przyczynami powodującymi wystąpienie liszajca zakaźnego mogą być też przebyte wcześniej choroby takie jak np. ospa, wszawica, świerzb, kontaktowe zapalenie skóry.
Liszajec zakaźny powinien zostać skonsultowany z lekarzem dermatologiem, który po postawieniu diagnozy zaleci odpowiedni przebieg leczenia. Diagnoza polega zwykle na dokładnym obejrzeniu zmian na skórze, a w razie wątpliwości lekarza może pobrać wymaz, który następnie wysyłany jest na badania do laboratorium. W większości przypadków do leczenia stosuje się antybiotyki w postaci maści lub areozoli. Preparaty nakładane są na skórę według zaleceń lekarza. W cięższych przypadkach specjalista może zalecić antybiotyki podawane doustnie lub dożylnie.
Leczenie trwa zwykle kilka dni, po tym czasie objawy powinny ustąpić. Jednak w przypadkach w których problem ten nie został poddany leczeniu, zmiany skórne mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Dodatkowo nieleczenie liszajca zakaźnego może doprowadzić do wielu powikłań takich jak np. zapalenie węzłów chłonnych lub sepsa. Długo występujące zmiany skórne mogą pozostawić po sobie blizny, które będą nieestetycznie wyglądać na skórze. Dlatego nie warto czekać, aż choroba będzie bardziej zaawansowana.
Liszajec zakaźny to bakteryjna choroba, którą zaraża się poprzez kontakt z osobą chorą lub rzeczami na które przeniosły się bakterie. Dzieci spędzają dużo czas u w skupiskach ludzi podczas przebywania w przedszkolach czy szkołach. W dodatku spędzają one tam czas będąc bardzo blisko siebie oraz korzystając wzajemnie ze swoich rzeczy. W te właśnie sposób dzieci mają więcej okazji do zarażenia się liszajcem zakaźnym. Grupą, która może również mieć więcej takich możliwości są sportowy uprawiający sporty kontaktowe np. zapasy.
Na zakażenie liszajcem zakaźnym ma wpływ również obniżona odporność, która zwiększa podatność na zachorowania. Innymi czynnikami wpływającymi na zwiększenie się szansy zachorowania na liszajec są otarcie skóry, zaniedbania higieniczne, a także duża temperatura i wilgotność powietrza. Skóra, która dotknięta jest już innymi schorzeniami dermatologicznymi (takimi jak świerzb, atopowe zapalenie skóry itd.) może szybciej zarazić się tym schodzeniem, niż skóra zdrowa.
Należy pamiętać, że małe dziecko podczas przebiegu choroby nie będzie zachowywało się jak osoba dorosła. W przypadku wystąpienia świądu istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozdrapie ono zmiany na skórze. Mimo starań rodziców nie utrzyma ono też takiej higieny zaatakowanego przez chorobę obszaru. Z tego powodu istnieje szansa, że dojdzie do rozprzestrzenienia się choroby na inne obszary skórne malucha lub na ciało innych osób. Rozdrapywanie zmian skórnych będzie prowadziło do dłuższego leczenia oraz może spowodować pojawienie się zakażenia. Z tego powodu bardzo ważne jest pilnowanie dziecka oraz uświadomienie mu (jeżeli oczywiście jest wystarczająco duże aby to zrozumieć) jak powinno postępować ze zmianami w trakcie choroby.
Należy pamiętać też o częstym myciu rąk i zachowaniu szczególnej higieny!
W przypadku wystąpienia u dziecka liszajca zakaźnego nie powinno ono nadal uczęszczać do żłobka/ przedszkola / szkoły, ponieważ chorobą tą może zarazić inne dzieci!
Ze względu na zakaźny charakter choroby, po zauważeniu zmian skórnych mogących świadczyć o wystąpieniu liszajca zakaźnego należy jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza dermatologa! Im szybciej zostanie zastosowane leczenie, tym krócej trwała będzie choroba oraz zapobiegnie to jej roznoszeniu się na inne osoby z otoczenia zakażonego.
W Poradni Gustav problemami ze skórą zajmuje się doświadczona dermatolog dr Małgorzata Kostrzewa. Zapraszamy do zapisów!