• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Mięczak zakaźny to niegroźna choroba wirusowa skóry, która jednak może być uciążliwa. Zwykle dotyka dzieci w wieku do 5. roku życia oraz dorosłych od 15 do 29 roku życia.

Jakie są objawy mięczaka zakaźnego?

Pierwsze objawy mięczaka zakaźnego można dostrzec dopiero po dwóch tygodniach, a w niektórych przypadkach uwidaczniają się one po upływie kilku miesięcy. Na skórze pojawiają się wtedy twarde i półprzezroczyste grudki lub ich większe postacie, czyli guzki. Mogą przybierać barwę perłową, szarą, żółtą lub identyczną jak skóra. Charakterystyczne dla tej zmiany skórnej jest widoczne na jej środku wgłębienie oraz jej kopulasty kształt. Po nakłuciu zmiany z jej wnętrza wydobywa się treść o kaszowatej konsystencji.

Te zmiany skórne nie wywołują dolegliwości typu ból lub swędzenie. Mogą jednak przeszkadzać np ze względu na walory estetyczne.

Jakie są przyczyny występowania mięczaka zakaźnego?

Mięczak zakaźny wywoływany jest przez wirusy MCV – 1 (częściej) i MCV – 2.

Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze zmianą skórną lub wydzieliną pochodzącą z jej wnętrza. Można zarazić się też używając przedmiotów codziennego użytku (takich jak np. ręczniki, gąbki ubrania) na których obecna jest już bakteria, a także w przypadku osób dorosłych przez kontakt seksualny (wtedy mięczak zakaźny objawia się w okolicach narządów płciowych).

U kogo najczęściej występuje mięczak zakaźny?

Największą szansę na zarażenie się mięczakiem zakaźnym mają osoby z obniżoną odpornością oraz osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Ze względu na to w jaki sposób rozprzestrzenia się ten problem, na zarażenia najbardziej narażone są małe dzieci. Spowodowane jest to ich częstym przebywaniem w dużych skupiskach ludzi (np. w żłobku czy przedszkolu). Małe dzieci mają również dużą styczność z zabawkami czy rzeczami osobistymi swoich rówieśników przez co gdy jedno dziecko w grupie jest dotknięte mięczakiem zakaźnym, łatwo może się on rozprzestrzenić na inne. Dobrym miejscem do rozprzestrzeniania się mięczaka zakaźnego jest basen, więc osoby często tam przebywające są w grupie osób bardziej narażonych na zachorowanie niż inni.

Czy mięczak zakaźny jest groźny dla zdrowia dziecka?

Mięczak zakaźny nie jest groźny dla zdrowia dziecka. U bardzo małych dzieci może on rozprzestrzeniać się dużo szybciej niż u tych starszych, dlatego w tych przypadkach trzeba zwrócić szczególną uwagę na leczenie i szybko udać się z tym problemem do doświadczonego lekarza dermatologa. Dziecko dotknięte mięczakiem zakaźnym nie powinno uczęszczać do przedszkola za względu na możliwość zarażenia innych dzieci.

Ile trwa leczenie mięczaka zakaźnego?

Czas leczenia mięczaka zakaźnego może być bardzo różny w zależności od przypadku. Nieleczone mięczaki mogą występować na skórze nawet kilka miesięcy lub lat. Jeżeli będą usuwane w gabinecie lekarskim czas ten będzie znacznie krótszy, chyba, że zmiany zdążyły się już rozprzestrzenić na inne miejsca na skórze. Niestety zmiany te po zakończonym leczeniu mogą nawracać i dzieje się tak dość często.

Jak leczyć mięczaki zakaźne u dzieci?

Zmiany te po jakimś czasie mogą ustąpić samoistnie ale może się to stać dopiero po długim czasie (czasem nawet kilka miesięcy lub lat). Sposoby na leczenie mięczaka zakaźnego to zastosowanie po konsultacji z lekarzem dermatologiem leków miejscowych lub wykonanie zabiegu usuwającego zmiany skórne. Zwykle są one usuwane ze względu na łatwe przenoszenie się zakażenia. Jeżeli zalecone zostanie usuniecie mięczaka zakaźnego, można to zrobić za pomocą zabiegu krioterapii, czyli wymrażania zmian skórnych ciekłym azotem. Krioterapia odbywa się w gabinecie specjalisty, który zadecyduje o jego zasadności. Lekarze zalecają ten zabieg szczególnie w przypadkach gdy zmiany rozprzestrzenią się na większy obszar skóry lub gdy pacjent boryka się z nimi już przez długi czas. Warto wspomnieć, że zmiany przenosić się mogą na inne fragmenty skóry (co automatycznie przedłuża leczenie) lub też na inne osoby. Mięczaki zakaźne są zaraźliwe do momentu wyleczenia wszystkich zmian skórnych.

Jak uchronić dziecko przed mięczakiem zakaźnym?

W chronieniu się przed mięczakiem zakaźnym najważniejsze jest unikanie kontaktu z innymi zakażonymi. W przypadku starszych dzieci warto przestrzec je przed używaniem rzeczy osobistych innych dzieci (co uchroni je nie tylko przed mięczakiem zakaźnym ale też innymi chorobami przenoszonymi w ten sposób np. przed wszawicą).

Po zakończonym leczeniu należy sprawdzić czy w innych częściach ciała nie występują zmiany lub czy nie zaraziły się nimi inne osoby mające kontakt z osobą cierpiącą na mięczaki zakaźne.

W przypadku wystąpienia u dziecka lub osoby dorosłej mięczaka zakaźnego zapraszamy do zapisów na wizyty do naszej doświadczonej dermatolog dr Małgorzaty Kostrzewy. Jeżeli będzie to zalecane istnieje u nas również możliwość wykonania zabiegu krioterapii.