Mięczak zakaźny (molluscum contagiosum) to wirusowe schorzenie skóry, które najczęściej dotyka dzieci. Jest wywołany przez wirus z rodziny ospy, który powoduje powstawanie charakterystycznych małych, okrągłych guzków na skórze. Guzki te mają kolor skóry lub są nieco różowawe, często z charakterystycznym zagłębieniem w środku. Mięczak zakaźny to niegroźna choroba, która jednak może być uciążliwa. Zwykle dotyka dzieci w wieku do 5. roku życia.
Mięczak zakaźny objawia się występowaniem małych, gładkich grudek lub guzków o wielkości od 3 do 5 mm, najczęściej na twarzy, szyi, tułowiu, ramionach lub dłoniach. Guzki te mają kolor skóry, mogą być perłowe, żółtawe lub różowawe, a ich charakterystyczną cechą jest zagłębienie w środku. Zmiany te zazwyczaj nie są bolesne ani swędzące, ale ich cechą charakterystyczną jest, że utrzymują się przez długi czas i mogą się rozprzestrzeniać. W sytuacjach, gdy guzki są rozdrapane lub podrażnione, istnieje ryzyko wtórnej infekcji bakteryjnej, co może prowadzić do zaczerwienienia, obrzęku lub wydzieliny z zakażonych miejsc.
Mięczak zakaźny – zdjęcia
Mięczak zakaźny wywoływany jest przez wirusy. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze zmianą skórną lub wydzieliną pochodzącą z jej wnętrza. Dziecko może też zarazić się używając przedmiotów codziennego użytku (takich jak np. ręczniki, gąbki, ubrania) na których obecny jest już wirus. W przypadku osób dorosłych do zakażenia może dojść także przez kontakt seksualny (wtedy mięczak zakaźny objawia się w okolicach narządów płciowych).
Największą szansę na zarażenie się mięczakiem zakaźnym mają dzieci z obniżoną odpornością oraz dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Ze względu na to w jaki sposób rozprzestrzenia się ten problem, na zarażenia najbardziej narażone są małe dzieci. Spowodowane jest to ich częstym przebywaniem w dużych skupiskach ludzi (np. w żłobku czy przedszkolu). Małe dzieci mają również dużą styczność z zabawkami czy rzeczami osobistymi swoich rówieśników. Dlatego gdy jedno dziecko w grupie jest dotknięte mięczakiem zakaźnym, łatwo może się on rozprzestrzenić na inne. Dobrym miejscem do rozprzestrzeniania się mięczaka zakaźnego jest basen, więc osoby często tam przebywające są w grupie osób bardziej narażonych na zachorowanie niż inni.
Mięczak zakaźny nie jest groźny dla zdrowia dzieci. U bardzo małych dzieci może on rozprzestrzeniać się dużo szybciej niż u tych starszych, dlatego w tych przypadkach trzeba zwrócić szczególną uwagę na leczenie i szybko udać się z tym problemem do doświadczonego lekarza dermatologa.
Czas leczenia mięczaka zakaźnego może być bardzo różny w zależności od przypadku. Nieleczone mięczaki mogą występować na skórze nawet kilka miesięcy lub lat. Jeżeli będą usuwane w gabinecie lekarskim czas ten będzie znacznie krótszy, chyba, że zmiany zdążyły się już rozprzestrzenić na inne miejsca na skórze. Niestety zmiany te po zakończonym leczeniu mogą nawracać i dzieje się tak dość często.
Zmiany te po jakimś czasie mogą ustąpić samoistnie ale może się to stać dopiero po długim czasie (czasem nawet kilka miesięcy lub lat). Po konsultacji z lekarzem dermatologiem używa się leków miejscowych (kremy z kwasem salicylowym lub tretinoiną) lub lekarz proponuje wykonanie zabiegu usuwającego zmiany skórne. Zwykle są one usuwane ze względu na łatwe przenoszenie się zakażenia. Jeżeli zalecone zostanie usuniecie mięczaka zakaźnego, lekarz może zdecydować o usunięciu mechanicznym lub zabiegu krioterapii, czyli wymrażania zmian skórnych ciekłym azotem. Krioterapia odbywa się w gabinecie specjalisty, który zadecyduje o jego zasadności. Lekarze zalecają ten zabieg szczególnie w przypadkach gdy zmiany rozprzestrzenią się na większy obszar skóry lub gdy pacjent boryka się z nimi już przez długi czas. Warto wspomnieć, że zmiany przenosić się mogą na inne fragmenty skóry (co automatycznie przedłuża leczenie) lub też na inne osoby. Mięczaki zakaźne są zaraźliwe do momentu wyleczenia wszystkich zmian skórnych.
W chronieniu się przed mięczakiem zakaźnym najważniejsze jest unikanie kontaktu z innymi zakażonymi. W przypadku starszych dzieci warto przestrzec je przed używaniem rzeczy osobistych innych dzieci (co uchroni je nie tylko przed mięczakiem zakaźnym ale też innymi chorobami przenoszonymi w ten sposób np. przed wszawicą).
Po zakończonym leczeniu należy sprawdzić czy w innych częściach ciała nie występują zmiany lub czy nie zaraziły się nimi inne osoby mające kontakt z osobą cierpiącą na mięczaki zakaźne.
W przypadku wystąpienia mięczaka zakaźnego u dziecka lub osoby dorosłej zapraszamy do zapisów w poradni Gustav – Children’s Clinic w Warszawie. Pacjentów przyjmuje dermatolog dr Małgorzata Kostrzewa. Jeżeli będzie to zalecone istnieje możliwość wykonania zabiegu krioterapii w ramach tej samej wizyty.