• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19
Od kiedy spacerówka dla niemowlaka?

Twój maluch właśnie zaczyna wyrastać z gondolki? Zmiana wózka głębokiego na tzw. spacerówkę co do zasady powinna nastąpić w momencie, gdy dziecko opanuje umiejętność samodzielnego utrzymywania pozycji siedzącej. Okno rozwojowe dla tej umiejętności, wg skali Denver II, to czas miedzy 4 a 8 miesiącem życia, przy czym samodzielne przyjmowanie pozycji siedzącej maluch opanowuje nieco później, między 6 a 11 miesiącem życia.

Sprawdź, jak i od kiedy można wozić dziecko w spacerówce.

Kiedy przesadzić dziecko do spacerówki?

Z wyzwaniem zmiany wózka najczęściej mierzą się rodzice około półrocznych niemowląt. Dziecko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia przeważnie podwaja swoja wagę i wydłuża się o kilkanaście centymetrów. Jeśli ten okres przypada dodatkowo na czas jesienno – zimowy do gondoli musi zmieścić się maluch ubrany w obszerny kombinezon.

Efekt? Pierwszy wózek robi się po prostu za mały dla dziecka. Ponadto rozwijający się maluch zaczyna coraz głośniej manifestować swoją potrzebę oglądania świata z innej niż leżąca pozycji. To wszystko sprawia, że zaczynasz myśleć o wymienieniu gondoli na spacerówkę.

Niemowlę w spacerówce – idealna pozycja ciała

Dziecko w wózku spacerowym, w zależności od etapu rozwojowego i aktualnych potrzeb może: leżeć, przebywać w pozycji półleżącej lub siedzieć. W każdej z tych pozycji ciało malucha powinno być odpowiednio podparte, stabilne i zabezpieczone za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Szczególną uwagę należy zwrócić na niemowlęta korzystające z wózka w pozycji półleżącej.

Kluczowe jest ułożenie miednicy malucha w taki sposób, by dziecko siedziało na guzach kulszowych, z prostymi plecami, które na całej długości przylegają do oparcia. Szpara między oparciem wózka a plecami dziecka w odcinku lędźwiowym oznacza konieczność zmodyfikowania konta nachylenia oparcia lub uniesienia nóżek niemowlaka (uzyskanie zgięcia w stawach biodrowych pod kątem zbliżonym do 90 stopni).

Równie ważne jest zachowanie liniowości – tułów malucha powinien być prosty a główka nie może opadać na żadną ze stron. Solidne podparcie dla nóżek dziecka ułatwi uzyskanie i utrzymanie pożądanej pozycji ciała.

Wózek spacerowy dla niemowlaka – jak wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wózków spacerowych, które mogą oferować różne funkcjonalności. Decydujące w kontekście zmiany wózka dla niemowlaka jest możliwość swobodnego zarządzania położeniem oparcia pojazdu.

Spacerówka dla niemowlaka które nie siedzi musi zapewniać możliwość przewożenia dziecka w pozycji leżącej i półleżącej, z pełnym i stabilnym podparciem pleców w obydwu pozycjach. Dziecko siedzące musi być zabezpieczone solidnymi pasami bezpieczeństwa, które jednak nie będą krępowały jego ruchów.

Jakie parametry wózka spacerowego należy wciąż jeszcze pod uwagę?

    • twardość oparcia – oparcie w spacerówce powinno być stosunkowo twarde, by zapewniać maluchowi silną informację sensoryczną na temat pozycji ciała oraz stymulować go do jej aktywnego kontrolowania

    • zwrotne koła i amortyzacja – dzięki nim układ ruchu niemowlęcia nie będzie narażony na nadmierne wstrząsy

    • pasy bezpieczeństwa – takie, z których maluch nie będzie mógł się samodzielnie “uwolnić"

    • dodatkowe akcesoria stabilizujące pozycję młodszych niemowląt (wkładki, skrzydełka) – wyłącznie wysokiej jakości, najlepiej posiadające rekomendacje specjalistów.

Spacerówka – najczęściej zadawane pytania

W powyższym artykule staraliśmy się wyczerpująco wyjaśnić zagadnienie związane z wymianą gondoli na spacerówkę. Aby maksymalnie uporządkować wszystkie informacje – poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego tematu.

Kiedy dziecko do spacerówki?

Dziecko w spacerówce może być swobodnie przewożone od momentu, w którym opanuje pozycję siedzącą bez podparcia (optymalnie: gdy nauczy się samodzielnego przyjmowania pozycji siedzącej). Samodzielne siedzenie i samodzielne siadanie to znak, że układ ruchu dziecka rozwinął się na tyle, by w pełni kontrolować tę pozycję, a siedzenie nie będzie powodowało przeciążeń kręgosłupa. Przedwczesne wymuszanie pozycji siedzącej nie jest rekomendowane przez naszych fizjoterapeutów dziecięcych.

Wiek – od kiedy wózek spacerowy dla niemowlaka?

To kwestia indywidualna, bo zależy od tempa rozwoju danego dziecka.

    • Okno rozwojowe dla umiejętności siedzenia to okres między 4 a 8 miesiącem życia.

    • Okno rozwojowe dla umiejętności samodzielnego siadania to okres między 6 a 11 miesiącem życia.

A zatem: kiedy przełożyć dziecko do spacerówki? Większość niemowląt może korzystać z tej formy wózka około 6 – 7 miesiąca życia.

Od kiedy spacerówka na leżąco?

Wysokiej klasy spacerówka, z solidnym stelażem i konstrukcją umożliwiającą bezpieczne przewożenie niemowlaka w pozycji leżącej może być stosowana od momentu, w którym maluch przestaje mieścić się w gondoli. To również dobra alternatywa dla pierwszego wózka na lato – w gondoli mogłoby być maluchowi za ciepło.

Czy spacerówka na zimę dla niemowlaka to dobry pomysł?

Tak! Niemowlęciu ubranemu w kombinezon może być w gondoli za ciasno i za ciepło. Spacerówka jest obszerniejsza i zapewni dziecku odpowiednią wentylację.

Podsumowanie

Od kiedy spacerówka dla dziecka? Decyzję o zmianie wózka z głębokiego na spacerówkę należy podjąć w momencie, gdy niemowlę wyrasta z gondoli. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia około 6 miesiąca życia malucha. Ciasnota gondoli może być silniej odczuwana w zimie, gdy dziecko jest dodatkowo ubrane w kombinezon. Dziecko w spacerówce powinno być wożone po opanowaniu umiejętności samodzielnego siedzenia.