• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19
Jak nosić niemowlaka

Prawidłowe noszenie niemowlaka – jak nosić niemowlaka?

Noszenie niemowlęcia ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Maluch w pierwszych kilku miesiącach swojego życia samodzielnie, bez naszej pomocy, nigdzie się przecież nie przemieści! Ale każdy rodzic i opiekun niemowlęcia doskonale wie, że noszenie dziecka pozwala również budować z nim bezcenną więź. Maluch noszony na rękach czuje się bezpiecznie, jest spokojniejszy i ciekawszy otaczającego go świata.

Ważne jednak, by noszenie niemowlęcia było realizowane we właściwy sposób.

W artykule omawiamy:

  • Zasady noszenia niemowlaka
  • Noszenie niemowląt w pozycji fasolki i skośnej fasolki
  • Noszenie niemowląt w pozycji tygryska
  • Noszenie niemowląt w pozycji krzesełka
  • Noszenie niemowląt w pozycji pionowej
  • Jak nosić niemowlaka w chuście?

Noszenie niemowlaka – najważniejsze zasady

Prawidłowe noszenie niemowlaka na rękach powinno zapewniać maluszkowi optymalne podparcie całego ciała, przede wszystkim głowy i kręgosłupa. Sposób noszenia musi być zawsze dopasowany do etapu rozwojowego dziecka w kontekście kontrolowania przez nie własnego ciała, np. umiejętności trzymania główki czy etapu naturalnej pionizacji.

Jak nie wolno nosić niemowlaka? Za nieprawidłowe uznaje się noszenie dziecka w sposób, który naraża malucha na przeciążenia kręgosłupa, stawów, więzadeł i mięśni. Do najczęściej popełnianych błędów należy noszenie niemowlęcia w pozycji pionowej, przodem do siebie i bez odpowiedniego podparcia. Taka pozycja noszenia może prowadzić do nieprawidłowości w rozwoju motorycznym.

Podstawowe pozycje noszenia – jak prawidłowo nosić niemowlaka?

Noworodki i niemowlęta w pierwszych 6 – 10 miesiącach swojego życia powinny być noszone w sposób zapewniający solidne podparcie dla ich kręgosłupa. Do najczęściej stosowanych pozycji noszenia niemowlęcia należy tzw. pozycja fasolki (położenie dziecka brzuszkiem na przedramieniu osoby dorosłej).

Starsze niemowlę możesz również nosić w innych pozycjach, m.in. w pozycji skośnej fasolki, pozycji tygryska, pozycji krzesełka oraz w pozycji pionowej.

We wszystkich alternatywnych sposobach noszenia zadbaj o to, by młodsze niemowlę było zwrócone plecami do Twojego ciała, które będzie stanowiło oparcie dla kręgosłupa dziecka. Gdy niemowlę opanuje już samodzielny siad bez podparcia – możesz je również zacząć nosić przodem do siebie, m.in. w jednej z najpopularniejszych pozycji na biodrze osoby dorosłej.

Pozycja fasolki

Noszenie dziecka w pozycji fasolki polega na ułożeniu malucha na przedramieniu. Główka dziecka spoczywa bezpiecznie w zgięciu łokciowym, przedramię stanowi stabilne podparcie tułowia, a dłoń podtrzymuje pupę malucha. Główka noworodka i niemowlęcia nie może odchylać się do tyłu – w prawidłowej pozycji fasolki bródka dziecka powinna dotykać mostka, a brzuszek dziecka powinien być skierowany w stronę sufitu.

Zwróć również uwagę na prawidłowe ułożenie rączek dziecka – obie powinny znajdować się z przodu w taki sposób, by maluch miał możliwość ich złączenia w linii środkowej ciała. Ważne jest również zachowanie mniej więcej prostego kąta pomiędzy tułowiem a udami dziecka. W praktyce oznacza to, że pupa malucha będzie nieco zaokrąglona w górę.

W pozycji fasolki można bezpiecznie nosić już noworodka oraz niemowlęta w każdym wieku. Ten sposób noszenia dziecka daje mu poczucie bliskości i umożliwia patrzenie na opiekuna.

Pozycja skośnej fasolki

Pozycję skośnej fasolki można wprowadzić po ukończeniu przez dziecko 3. miesiąca życia. W tej pozycji dziecko noszone jest pod skosem, z plecami zwróconymi do brzucha osoby dorosłej. Samodzielnie utrzymywana przez dziecko główka oraz jego ramiona wspierają się na zgięciu łokcia (dziecko może swobodnie operować obydwoma rączkami!), a przedramię podtrzymuje niemowlę z przodu – Twoje dłonie podtrzymują i stabilizują prawidłowo ułożoną miednicę i pupę maluszka

Pozycja tygryska

W pozycji tygryska, nazywanej również ułożeniem gałązkowym, dziecko układane jest brzuszkiem na przedramieniu dorosłej osoby. Główka malucha spoczywa w Twoim zgięciu łokciowym, a rączki swobodnie zwisają po obydwu stronach Twojej ręki. Dłonią podtrzymujesz miednicę dziecka w taki sposób, by uda były zgięte w stosunku do tułowia pod kątem około 70 – 90 stopni.

Pozycja krzesełka

Pozycja krzesełka, nazywana również pozycją królewską, może być stosowana u starszych niemowląt. W tej pozycji dziecko wygląda jakby siedziało na tronie z Twoich rąk (ręce i dłonie tworzą “koszyczek"). Plecy dziecka stabilnie opierają się o Twój brzuch, a dół tułowia jest lekko zaokrąglony – bioderka są wysunięte do przodu, pupa osadzona nisko. Z tej pozycji dziecko może już swobodnie obserwować otoczenie!

Pozycje pionowe

Pionizacja dziecka jest złożonym i rozłożonym w czasie procesem, którego nie należy przyspieszać. Jeżeli szukasz krótkiej odpowiedzi na pytanie: jak nie należy nosić niemowlaka, to najprostszą informacją będzie: nie noś malucha w pionie. Pozycję w pionie można zaproponować wyłącznie dziecku, które opanowało sztukę samodzielnego siadania i dobrze kontroluje swoje ciało w tej pozycji.

Istnieją różne wariacje pozycji pionowej, np. pozycja pająka, które sporadycznie mogą być stosowane u młodszych niemowląt, pod warunkiem zachowania odpowiedniej postawy przez osobę dorosłą. Musisz być nieco odchylony do tyłu w taki sposób, by przytulone przodem do Ciebie dziecko była w pełni podparte na całej długości kręgosłupa. Taka pozycja jest możliwa do zrealizowania przede wszystkim, gdy sam/a siedzisz w pozycji półleżącej.

Jak nosić niemowlaka w chuście?

Noszenie niemowlaka w chuście pozwala na bezpieczną realizację pozycji noszenia dziecka w pionie, w której jednak kręgosłup dziecka ma zapewnione odpowiednie podparcie, a nóżki malucha w stawach biodrowych są odgięte pod odpowiednim kątem. Wiedzę o tym, jak powinno się nosić niemowlaka w chuście najlepiej zdobyć w ramach profesjonalnych warsztatów chustonoszenia, prowadzonych przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów!

Podsumowanie

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak można nosić niemowlaka, to znaczy, że wiesz lub intuicyjnie czujesz, iż sposób noszenia dziecka ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju motorycznego. Prawidłowe noszenie niemowlaka na rękach może być realizowane w jednej z rekomendowanych pozycji: fasolki (noworodki i niemowlęta), tygryska i skośnej fasolki (niemowlęta od 3. miesiąca życia) oraz m.in. krzesełka / pozycji królewskiej i pozycji pionowej (bez wsparcia kręgosłupa dziecka wyłącznie niemowlęta, które opanowały samodzielny siad bez podparcia).

Polecamy też nasz artykuł o tym, czy spowijanie niemowląt jest bezpieczne.