• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Elektrostymulacja w gabinecie neurologopedy

Czym jest elektrostymulacja?
Elektrostymulacja w logopedii i neurologopedii polega na zastosowaniu prądu o bardzo niskim natężeniu do usprawnienia funkcji mięśni twarzy. Zastosowane są tu tzw. prądy EMS oraz prądy TENS. Elektrostymulacja w logopedii polega na stymulacji mięśni i nerwów twarzy.
Istotne jest, że w ten sposób można precyzyjnie dotrzeć do obszarów potrzebujących pobudzenia do pracy. Działanie to pobudza włókna mięśniowe, co skutkuje ich wzmocnieniem oraz przyrostem masy i objętości. Oddziałując na cały aparat artykulacyjny człowieka, elektrostymulacja wspomaga więc jego działanie. Reguluje również napięcie mięśniowe w okolicach aparatu mowy.

Do elektrostymulacji używane są elektrody żelowe, elektrody punktowe lub specjalna rękawica.
Sposób wykonania zabiegu ustalany jest indywidualnie z doświadczonym neurologopedą, który dostosowuje terapię do potrzeb pacjenta.

Jak elektrostymulacja wykorzystywana jest w neurologopedii?
Zabieg elektrostymulacji jest bardzo dobrym uzupełnieniem terapii neurologopedycznej. W zależności od przypadku elektrostymulacja odbywa się jako element zwykłej wizyty u neurologopedy lub jest prowadzona osobno. Ważne jest, że dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów potrzebna jest seria zabiegów. Elektrostymulacja może być stosowana w gabinecie neurologopedycznym jako pomoc w leczeniu wielu zaburzeń, do których należą między innymi: problemy po operacji rozszczepu warg i podniebienia, zaburzenia napięcia mięśniowego, ślinienie, dyslalia obwodowa, mowa nosowa (rynolalia), afazja motoryczna, dyzartria, wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuchy, problemy z pobieraniem, obróbką i połykaniem pokarmów, krztuszenie podczas jedzenia i picia, problemy po adenotomii itd.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu elektrostymulacji?
Elektrostymulacja logopedyczna nie może być wykonana w przypadku wystąpienia u pacjenta takich problemów, jak gorączka i zmiany skórne w miejscu przeprowadzanej elektrostymulacji, a także w przypadku istnienia schorzeń, np. epilepsji (wymagana zgoda lekarza prowadzącego), arytmii serca, nowotworu złośliwego.

Czy elektrostymulacja jest bolesna dla dziecka?
Elektrostymulacja nie jest w żadnym stopniu bolesna dla dziecka. Podczas sesji pacjent może odczuwać delikatne mrowienie lub wcale nie czuć, że jakieś działania są podejmowane. Cała procedura odbywa się w przyjaznej atmosferze, pod opieką doświadczonego neurologopedy. Rozpoczęcie zabiegów poprzedzone jest konsultacją.


Serdecznie zapraszamy do skorzystania z wizyt u neurologopedy Aleksandry Bobrowicz. Umów się na wizytę i przekonaj się, jak elektrostymulacja oraz inne metody terapii mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka.

Zapraszamy na wizytę

Gustav – Children’s Clinic ul. Białej Floty 2
Warszawa Mokotów

Rejestracja:

lub elektroniczna ↓

Nasi lekarze

mgr Anna Płaskowicka

Neurologopeda

mgr Anna Płaskowicka

Neurologopeda


mgr Aleksandra Bobrowicz

Neurologopeda / Logopeda dziecięcy

mgr Aleksandra Bobrowicz

Neurologopeda / Logopeda dziecięcy


mgr Ewelina Lewandowska

Neurologopeda

mgr Ewelina Lewandowska

Neurologopeda