• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Występowanie i diagnoza stopy końsko-szpotawej

Wrodzona stopa końsko-szpotawa (ang. clubfoot) to często występująca wada wrodzona narządu ruchu u dzieci, charakteryzująca się złożoną deformacją stopy. Szacuje się, że 1 dziecko na 1000 urodzeń obarczone jest taką wadą, a w przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego, ryzyko jej wystąpienia wzrasta. Wada częściej występuje u chłopców aniżeli dziewczynek.

Wrodzona stopa końsko-szpotawa to typowa wada rozwojowa – prawidłowo rozwijająca się stopa zamienia się w końsko-szpotawą w drugim trymestrze ciąży. W związku z tym w standardowym badaniu USG w połowie ciąży jest możliwe jej wykrycie, ale zdecydowanie częściej jednak diagnoza stawiana jest tuż po urodzeniu.

W zdecydowanej większości przypadków przyczyna powstania wady jest nieznana (wada idiopatyczna), ale może być ona także częścią innych wad i zespołów wad, np. może wystąpić w przebiegu rozszczepu kręgosłupa lub zespołu Downa.

Leczenie stopy końsko-szpotawej w Warszawie, na Mokotowie, os. Marina

Złotym standardem leczenia wrodzonej stopy końsko-szpotawej jest metoda Ponsetiego, która jest techniką nieinwazyjną i nieoperacyjną. Celem leczenia jest redukcja lub eliminacja wszystkich komponentów wrodzonej deformacji po to, by pacjent miał normalnie wyglądające stopy, które są funkcjonalne, pozbawione bólu, elastyczne, z pełnym zakresem ich ruchu.
Nie ma konieczności zaczynania leczenia od razu po urodzeniu. Optymalnym czasem jest pierwszy miesiąc życia. Koniecznym jest znalezienie odpowiedniego i przeszkolonego lekarza ortopedy.

Leczenie stopy końsko szpotawej metodą Ponsetiego

Leczenie metodą Ponsetiego polega na cotygodniowym zakładaniu opatrunków gipsowych (gipsów) od palców do pachwiny, w których kolano jest zgięte pod katem 90 stopni. Zmieniany co tydzień opatrunek gipsowy za każdym razem przynosi zmianę w wyglądzie stopy – anatomicznie i funkcjonalnie przybliża się ona do stanu stopy zdrowej. Zazwyczaj 5-7 opatrunków gipsowych jest całkowicie wystarczające do uzyskania odpowiedniego kształtu stopy. Po serii opatrunków gipsowych następuje prosty zabieg chirurgiczny zwany przezskórną tenotomią ścięgna Achillesa (wymagany w ok. 95% przypadków), najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Nacięcie skóry w czasie tego zabiegu jest minimalne (maks. 5 mm) i nie wymaga szycia. Tuż po wykonaniu zabiegu zakładany jest ostatni opatrunek gipsowy na okres 3 tygodni.
Potem gips zostaje zdjęty i od razu dziecku zakładana jest szyna derotacyjna. Szyna derotacyjna to są dwa sandały ortopedyczne połączone poprzeczką. Szyna jest kluczowym elementem leczenia metodą Ponsetiego, utrzymującym wcześniej skorygowane stopy w odpowiednim ustawieniu. W szynie dziecko spędza 23 godziny przez pierwsze 3 miesiące od momentu jej założenia, a następnie czas ten jest redukowany wg określonego schematu. Sprzęt stosowany jest niemal do 5 roku życia dziecka.

Skuteczność metody Ponsetiego wynosi niemal 100% o ile jest ona przeprowadzona poprawnie i z zachowaniem wielu detali.

W Gustav-Opieka Ortopedyczna leczenie stopy końsko-szpotawej prowadzi doktor Jacek Kąpiński, lekarz ortopeda, który jako jeden z dwóch specjalistów w Polsce otrzymał rekomendację Ponseti International.

Więcej informacji na temat wrodzonej stopy końsko-szpotawej oraz jej nieoperacyjnego leczenia znajdziesz na stronie Fundacji im. Ignacego Ponsetiego: https://ponseti.pl

Rodzinna Poradnia Ortopedyczna GUSTAV to nowe miejsce na mapie Warszawy. Zajmujemy się kompleksową opieką ortopedyczną i fizjoterapeutyczną dzieci. Zespół naszych specjalistów podchodzi do każdego pacjenta w sposób indywidualny, diagnozuje i układa najlepszą ścieżkę leczenia dla małego pacjenta. Stosujemy się do najbardziej skutecznych standardów leczenia. Aby mieć świadomość potrzeb i problemów naszych pacjentów współpracujemy z organizacjami wspierającymi małych pacjentów i ich rodziców.

Zapraszamy na wizytę

Gustav - Children's Clinic ul. Białej Floty 2
Warszawa Mokotów


Rejestracja:


lub elektroniczna ↓

Nasi lekarze ortopedzi

Lekarz Jacek Kąpiński ortopeda w Gustav Ortopedia Warszawa

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy
Dr Łukasz Pulik Gustav Ortopedia

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda / Ortopeda dziecięcy

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda / Ortopeda dziecięcy
Lekarz Łukasz Jastrzębski ortopeda dziecięcy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Karol Ratajczak

Ortopeda / Ortopeda dziecięcy

lek. Karol Ratajczak

Ortopeda / Ortopeda dziecięcy

lek. Krzysztof Pakosiński

Ortopeda

lek. Krzysztof Pakosiński

Ortopeda

lek. Małgorzata Wasiutyńska

Ortopeda dziecięcy

lek. Małgorzata Wasiutyńska

Ortopeda dziecięcy
technik ortopeda Monika Jarczewska

Monika Jarczewska

Technik ortopeda

Monika Jarczewska

Technik ortopeda