Neurolog dziecięcy zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem schorzeń układu nerwowego, w skład którego wchodzą nerwy obwodowe, rdzeń kręgowy i mózg oraz wszelkimi zaburzeniami nerwowymi towarzyszącymi chorobom, którymi zajmują się inne dyscypliny medyczne.
Neurologia dziecięca jest samodzielną specjalizacją medyczną, co oznacza, że lekarz tej specjalności zajmuje się wyłącznie dziećmi, a kompetencje neurologa diagnozującego dzieci i dorosłych są nieco inne.
Studia specjalizacyjne w neurologii dziecięcej kończą się państwowym egzaminem specjalizacyjnym złożonym z części teoretycznej i części praktycznej. Lekarze w trakcie specjalizacji biorą udział w licznych kursach i stażach kierunkowych, przygotowując się do pracy z dziećmi w różnych grupach wiekowych – także z noworodkami i niemowlętami.
Diagnoza neurologiczna niemowlęcia jest konieczna, gdy:
Do neurologa trafiają dzieci i młodzież, u których pojawiają się migreny, napady padaczkowe, zaburzenia snu, ruchy mimowolne (tiki, drgawki, stereotypie), zaburzenia chodu i płynności ruchów, zaburzenia lękowe czy trudności w nauce i koncentracji uwagi. Neurolog, prosząc o wykonywanie rozmaitych ćwiczeń i sekwencji ruchów, bada odruchy, postawę oraz sposób poruszania się dziecka oraz ocenia czynności nerwów czaszkowych, objawy oponowe, siłę mięśniową i odruchy ścięgniste.
Wizyta u neurologa dziecięcego może być konieczna w toku diagnostyki psychologiczno-pedagogicznej, może się też zdarzyć, że to neurolog zleci konsultacje u psychologa. Czasem diagnostyka neurologiczna wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań laboratoryjnych oraz dodatkowych badań neurologicznych, taki jak: EEG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Konieczne może być także wykonanie RTG czaszki i kręgosłupa.
Gustav – Children’s Clinic
ul. Białej Floty 2, Warszawa Mokotów
(Niedaleko przystanku autobusowego Baleya)
Rejestracja
telefoniczna: 509 105 905
e-mail: rejestracja@gustav.pl
elektroniczna: Umów wizytę