Często rodzice zgłaszają się do naszej Poradni Neurologopedycznej, gdy mają wątpliwości, czy ich nowo narodzone dziecko prawidłowo chwyta pierś i ssie. Specjalista jest w stanie ocenić podczas konsultacji między innymi: budowę jamy ustnej, w tym podniebienia, napięcie mięśniowe jamy ustnej, warg i języka, długość wędzidełek, odruchy z głównych punktów twarzy.
Neurologopeda zdiagnozuje również pojawiające się w późniejszym etapie problemy z podawaniem stałej diety.
Jednak uprawnienia i umiejętności neurologopedów są znacznie szersze. Jest to specjalista, który jest uprawniony do do prowadzenia diagnozy i terapii osób dorosłych i dzieci w szerokim zakresie problemów z tworzeniem i rozumieniem wypowiedzi. Diagnozuje i pracuje zarówno z zaburzeniami dotyczącymi samego aparatu mowy (podobnie jak logopeda) jak i zaburzeniami pochodzenia neurologicznego. Typowymi schorzeniami z jakimi pracują neurologopedzi są m.in.
– afazja – czyli brak/utrata zdolności do rozumienia lub/i tworzenia wypowiedzi na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,
– alalia – opóźnienie rozwoju mowy
– dysartria – zaburzenia mowy wynikające z uszkodzenia ośrodków i dróg nerwowych, unerwiających narządy mowne
– zaburzenia płynności mówienia (jąkanie się)
– zaburzenia mowy w przebiegu całościowych zaburzeń rozwoju (w mózgowym porażeniu dziecięcym, u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, w spektrum autyzmu)
Często problemy z aparatem mowy są związane z obciążonym wywiadem okołoporodowym.
W poradni Gustav zajmujemy się przede wszystkim problemami z aparatem mowy u dzieci, choć zgłaszają się do nas również pacjenci dorośli. Jesteśmy przygotowani zarówno na pacjentów kilku- i kilkunastoletnich jak i niemowlęta, których rodzice często zgłaszają się w związku z problemami z karmieniem.
W razie potrzeby neurologopeda skonsultuje lub zleci dalszą diagnozę u naszych fizjoterapeutów lub neurologów.