W Gustav – Children’s Clinic teraz również konsultacje neurologopedy.

Często rodzice zgłaszają się do neurologopedy, gdy mają wątpliwości, czy ich nowo narodzone dziecko prawidłowo chwyta pierś i ssie. Specjalista jest w stanie ocenić podczas konsultacji między innymi: budowę jamy ustnej, w tym podniebienia, napięcie mięśniowe jamy ustnej, warg i języka, długość wędzidełek, odruchy z głównych punktów twarzy.

Neurologopeda zdiagnozuje również pojawiające się w późniejszym etapie problemy z podawaniem stałej diety.

Jednak uprawnienia i umiejętności neurologopedów są znacznie szersze. Jest to specjalista, który jest uprawniony do  do prowadzenia diagnozy i terapii osób dorosłych i dzieci w szerokim zakresie problemów z tworzeniem i rozumieniem wypowiedzi. Diagnozuje i pracuje zarówno z zaburzeniami dotyczącymi samego aparatu mowy (podobnie jak logopeda) jak i zaburzeniami pochodzenia neurologicznego. Typowymi schorzeniami z jakimi pracują neurologopedzi są m.in. 

afazja – czyli brak/utrata zdolności do rozumienia lub/i tworzenia wypowiedzi na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,

alalia – opóźnienie rozwoju mowy

dysartria – zaburzenia mowy wynikające z uszkodzenia ośrodków i dróg nerwowych, unerwiających narządy mowne

zaburzenia płynności mówienia (jąkanie się)

zaburzenia mowy w przebiegu całościowych zaburzeń rozwoju (w mózgowym porażeniu dziecięcym, u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, w spektrum autyzmu)

 

Często problemy z aparatem mowy są związane z  obciążonym wywiadem okołoporodowym.

W poradni Gustav zajmujemy się przede wszystkim problemami z aparatem mowy u dzieci. Jesteśmy przygotowani zarówno na pacjentów kilku- i kilkunastoletnich jak i niemowlęta, których rodzice często zgłaszają się w związku z problemami z karmieniem.

W razie potrzeby neurologopeda skonsultuje lub zleci dalszą diagnozę u naszych fizjoterapeutów lub neurologów.

 

Zapraszamy na wizyty do mgr Eweliny Lewandowskiej.

Gustav – Children’s Clinic

ul. Białej Floty 2

tel. 509 105 905

e-mail: [email protected]

Nasi lekarze

mgr Ewelina Lewandowska

Neurologopeda

mgr Ewelina Lewandowska

Neurologopeda