Ortopeda dziecięcy diagnozuje i leczy wady układu ruchu u niwmowląt, dzieci i młodzieży. Zajmuje się wadami wrodzonymi i nabytymi, a także urazami i kontuzjami sportowymi występującymi u dzieci. Wczesna diagnostyka ortopedyczna pozwala leczyć dysfunkcje narządu ruchu, które w dorosłym życiu mogłyby stanowić poważne utrudnienie, bądź skutkować deformacjami i dolegliwościami bólowymi. Z uwagi na fakt, że narząd ruchu u dziecka podlega ciągłemu rozwojowi i zmianom, nieprawidłowości i urazy kości, stawów, więzadeł, mięśni i ścięgien muszą być u dorastających pacjentów traktowane inaczej niż u dorosłych.
Ortopedia dziecięca nie jest osobną specjalizacją – wchodzi w skład kształcenia lekarzy podczas sześcioletniego kursu specjalizacyjnego z ortopedii i traumatologii. Zatem każdy lekarz ortopeda jest uprawniony do leczenia dorosłych i dzieci. Zapraszając ortopedów do współpracy kierowaliśmy się jednak tym, aby ich doświadczenie, zainteresowania zawodowe i naukowe, ale także cechy osobiste predystynowały do pracy z dziećmi. Zespół ortopedyczny Gustav – Children’s Clinic tworzy sześciu ortopedów dziecięcych o różnym profilu zainteresowań zawodowych.
Leczymy m.in.
• rozwojową dysplazję stawu biodrowego,
• wady stóp, w tym przywiedzenie przodostopia i stopę końsko-szpotawą,
• skrzywienia i deformacje kręgosłupa, w tym skoliozy,
• przeciążenia i urazy sportowe
• inne wady wrodzone, rozwojowe i typowe dla dzieci i młodzieży
Ortopeda dziecięcy przeprowadza szczegółową diagnostykę, w ramach której:
Wizytę u ortopedy dziecięcego warto wziąć pod uwagę każdorazowo, kiedy zauważymy nieprawidłowy rozwój ruchowy swojego dziecka. Do niepokojących objawów należy asymetria w wyglądzie, grubości czy długości kończyn; niesymetryczna postawa ciała czy nieprawidłowe ułożenie stóp.
Bezwzględnie należy się zgłosic do ortopedy dziecięcego, gdy dziecko zgłasza bóle stawów, zaczyna kuleć lub unikać obciążania kończyny a także przy urazach i przeciążeniach wynikających z uprawiania sportu.
Niezależnie od tego zaleca się wizyty kontrolne u ortopedy dziecięgo, które nasi ortopedzi podsumowali w artykule Kiedy wykonywac bilanse ortopedyczne u dziecka
Zapraszamy do zapoznania się z bio naszych specjalistów lub kontakt z recepcją, która zaproponuje Państwu specjalistę odpowiedniego dla danego problemu. Każdy z naszych lekarzy ortopedów kontynuuje praktykę szpitalną i uczestniczy w kursach i konferencjach zawodowych.