• ul. Białej Floty 2

  02-654, Warszawa,
  osiedle Marina II
 • Zapisy telefoniczne

  pon - pt 8-19

Ortopeda dziecięcy

Ortopeda dziecięcy diagnozuje i leczy wady układu ruchu u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Zajmuje się wadami wrodzonymi i nabytymi, a także urazami i kontuzjami sportowymi występującymi u dzieci. Wczesna diagnostyka ortopedyczna pozwala leczyć dysfunkcje narządu ruchu, które w dorosłym życiu mogłyby stanowić poważne utrudnienie, bądź skutkować deformacjami i dolegliwościami bólowymi. Z uwagi na fakt, że narząd ruchu u dziecka podlega ciągłemu rozwojowi i zmianom, nieprawidłowości i urazy kości, stawów, więzadeł, mięśni i ścięgien muszą być u dorastających pacjentów traktowane inaczej niż u dorosłych. Należy także pamiętać, że poszczególne dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie każdy niepokojący rodziców objaw musi wskazywać na chorobę, nieprawidłowość czy wadę - może wiązać się z indywidualnymi uwarunkowaniami małego pacjenta. 


Bilans ortopedyczny - kiedy udać się z dzieckiem na wizyty kontrolne do ortopedy


Rodzice powinni odbyć z dzieckiem następujące obowiązkowe wizyty u ortopedy: 

 • W pierwszych tygodnia życia, aby sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z rozwojową dysplazją stawów biodrowych. Polega ona na zaburzeniach rozwoju stawu, które rozpoczynają się zazwyczaj jeszcze w ostatnim miesiącu ciąży i trwają po narodzinach. Niepokojące procesy zachodzące w biodrze można jednak odwrócić, wdrażając odpowiednie leczenie. Podczas wizyty lekarz oceni narząd ruchu dziecka pod kątem wszelkich wad wrodzonych.
 • W wieku 12-18 miesięcy, czyli ok. 2 miesiące po rozpoczęciu chodzenia (kontrola chodu).
 • W 4. roku życia, kiedy badanie pozwala ocenić rozwój stóp oraz stawów kolanowych, który w tym okresie jest bardzo intensywny.
 • W 6.-7. roku życia, aby ocenić gotowość dziecka do podjęcia nauki oraz określić, czy może brać udział we wszystkich ćwiczeniach na lekcjach wychowania fizycznego i dodatkowych zajęciach sportowych. To przełomowy moment dla rozwoju dziecka, a nieodpowiednie nawyki nabrane podczas siedzenia w szkolnej ławce mogą skutkować wadami postawy.
 • Około 11-12. roku życia u dziewczynek oraz w okolicach 13-14. roku życia u chłopców. Następuje wtedy tzw. skok pokwitaniowy. Jednym z zagrożeń, które występują podczas intensywnego wzrostu są wady postawy takie jak skolioza. Innymi schorzeniami, które występują w tym okresie u dzieci i młodzieży są jałowe martwice kości (guzowatości kości piszczelowej, II kości śródstopia czy kości piętowej) związane z intensywną aktywnością sportową i sumującymi się mikrourazami. Powodem wizyty mogą być także tzw. bóle wzrostowe. 

Diagnostyka ortopedyczna


Ortopeda niemowlęcy i dziecięcy przeprowadza bardzo szczegółową diagnostykę, w ramach której:

 • przeprowadza poszerzony wywiad z rodzicami na temat dolegliwości u dziecka, aby właściwie określić przyczynę problemów, a już w przypadku kilkulatków przeprowadza także wywiad z dzieckiem,
 • analizuje dotychczasową dokumentację medyczną,
 • bada ułożenie ciała dziecka w różnych pozycjach,
 • ocenia stan układu mięśniowo-szkieletowego,
 • zleca ewentualną dalszą diagnostykę i/lub rehabilitację.

Diagnostyka ortopedyczna powinna być przeprowadzana nie tylko w ramach wizyt bilansowych czy po urazach, ale także każdorazowo, kiedy zauważymy nieprawidłowy rozwój swojego dziecka pod względem ruchowym, pojawia się asymetria w wyglądzie, grubości czy długości kończyn; podejrzewamy skrzywienie kręgosłupa (zauważamy np. niesymetryczną postawę ciała) czy nieprawidłowe ułożenie stóp. 

Zapraszamy na wizytę

Gustav - Children's Clinic ul. Białej Floty 2
Warszawa Mokotów


Rejestracja:


lub elektroniczna ↓

Nasi lekarze ortopedzi

Lekarz Jacek Kąpiński ortopeda w Gustav Ortopedia Warszawa

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy
Dr Łukasz Pulik Gustav Ortopedia

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda
Lekarz Łukasz Jastrzębski ortopeda dziecięcy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Karol Ratajczak

Ortopeda

lek. Karol Ratajczak

Ortopeda

lek. Krzysztof Pakosiński

Ortopeda

lek. Krzysztof Pakosiński

Ortopeda

lek. Maria Jabłońska

Chirurg dziecięcy

lek. Maria Jabłońska

Chirurg dziecięcy
technik ortopeda Monika Jarczewska

Monika Jarczewska

Technik ortopeda

Monika Jarczewska

Technik ortopeda