Badanie preluksacyjne powszechnie określanie jako “usg bioderek" to badanie jakie powinien odbyć każdy noworodek. Ma ono na celu ocenę kondycji bioder dziecka i wykluczenie nieprawidłowości w postaci rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. Do oceny biodra w badaniu usg używa się tzw. skali Grafa.
Badanie w naszej poradni składa się z badania ultrasonograficznego stawów biodrowych, badania fizykalnego bioder oraz całościowej oceny maluszka z punktu widzenia ortopedycznego. Podczas badania ortopedycznego oceniana jest m.in. praca stawów, proporcje kończyn, odwodzenie nóżek na boki.
Zgodnie z zaleceniami prof. Grafa pierwszą wizytę w poradni preluksacyjnej zalecamy do ok. 6 tyg. życia – to dlatego, że w przypadku wykrycia wady wczesne rozpoczęcie leczenia znacząco wpływa na długość i skuteczność leczenia. W przypadku występowania dysplazji w rodzinie, ciąży bliźniaczej lub niewłaściwego ułożenia maluszka w brzuchu mamy należy wykonać ją jeszcze wcześniej – w 2. lub 3. tygodniu życia dziecka.
Do oceny biodra w badaniu USG używa się tzw. skali Grafa. Zgodnie z zaleceniami prof. Reinharda Grafa pierwsza wizyta w poradni preluksacyjnej powinna się odbyć zanim dziecko skończy 6 tygodni – w przypadku wykrycia wady wczesne rozpoczęcie leczenia znacząco wpływa na jego długość i skuteczność. Jeśli w wywiadzie rodzinnym notuje się przypadki występowania dysplazji, ciąży bliźniaczej lub niewłaściwego ułożenia maluszka w brzuchu mamy, wskazana jest wizyta w jeszcze wcześniejszym terminie – w 1. lub 2. tygodniu życia dziecka.
Graf zaproponował podział na cztery główne typy:
→ podtyp lA
→ podtyp IB
obydwa uważane są uważane za normę (różnią się kątem β odzwierciedlającym obejmowanie głowy kości udowej przez obrąbek stawowy)
→ podtyp IIA (+) – do 3. miesiąca życia: fizjologiczne opóźnienie dojrzewania biodra z dobrym ukształtowaniem kostnym panewki
→ podtyp II A (-) – do 3. miesiąca życia: fizjologiczne opóźnienie dojrzewania biodra z deficytem dojrzewania kostnego panewki
→ podtyp IIB – po 3. miesiącu życia: te same właściwości biodra co w typie IIA
→ podtyp IIC – biodro zagrożone lub krytyczne z wadliwie wykształconą panewką, która jednak jeszcze obejmuje główkę kości udowej, brzeg kostny panewki jest płaski a biodro podatne na zwichanie
→ podtyp IID – biodro w budowie jest podobne do IIC, ale główka zaczyna się decentrować, co skutkuje uniesieniem dachu chrzęstnego panewki
→ podtyp IIIA – główka jest przemieszczona, uniesiony ku górze dach chrzęstny panewki, ale bez zmian w jego strukturze
→ podtyp IIIB – przemieszczona główka i uniesiony ku górze dach chrzęstny, z widocznymi zmianami w strukturze
USG stawu biodrowego u niemowląt pozwala na wczesne rozpoznanie dysplazji bioderek, która jest najczęstszą wadą układu ruchu występującą u dzieci i w Polsce występuje u ok. 4% noworodków. Wcześnie wykryta, daje możliwość kierowania rozwojem dysplastycznego biodra do uzyskania pełnego wyleczenia.
Nasi lekarze są przeszkoleni z metody Grafa, mają za sobą ogrom przeprowadzonych badań i wiele wyleczonych z dysplazji dzieci. W razie wykrycia dysplazji w naszej poradni stosujemy ortezę Tubinger, która ma udowodnioną skuteczność, jest dobrze tolerowana przez dzieci i nie sprawia trudności w codziennym użytkowaniu.
Dzięki współpracy z “Fundacją Coxis na rzecz zapobiegania i leczenia dysplazji bioder", rodzice dzieci z dysplazją moga otrzymać wsparcie w zakresie codziennej opieki nad dzieckiem w trakcie leczenia.
Samo badanie ultrasonografem nie trwa długo, jest bezinwazyjne, nie wymaga większych przygotowań, a maluszkowi towarzyszą rodzice.
Więcej o dysplazji i przebiegu badania pisze na naszym blogu dr n. med. Łukasz Pulik: “USG bioder u noworodka – po co i kiedy je wykonać?“.