USG bioderek - badanie preluksacyjne

Badanie preluksacyjne powszechnie określanie jako "usg bioderek" to badanie jakie powinien odbyć każdy noworodek. Ma ono na celu ocenę kondycji bioder dziecka i wykluczenie nieprawidłowości w postaci rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. Do oceny biodra w badaniu usg używa się tzw. skali Grafa.

Kiedy badamy, jak badamy?


Badanie w naszej poradni składa się z badania ultrasonograficznego, badania fizykalnego bioder oraz całościowej oceny maluszka z punktu widzenia ortopedycznego. Podczas badania oceniana jest m.in. praca stawów, proporcje kończyn, odwodzenie nóżek na boki.
Zgodnie z zaleceniami prof. Grafa pierwszą wizytę w poradni preluksacyjnej zalecamy do ok. 6 tyg. życia - to dlatego, że w przypadku wykrycia wady wczesne rozpoczęcie leczenia znacząco wpływa na długość i skuteczność leczenia. W przypadku występowania dysplazji w rodzinie, ciąży bliźniaczej lub niewłaściwego ułożenia maluszka w brzuchu mamy należy wykonać ją jeszcze wcześniej – w 2. lub 3. tygodniu życia dziecka.


Bezbolesna i bezpieczna profilaktyka


USG stawu biodrowego u niemowląt pozwala na wczesne rozpoznanie dysplazji bioderek, która jest najczęstszą wadą układu ruchu występującą u dzieci i w Polsce występuje u ok. 4% noworodków. Wcześnie wykryta, daje możliwość kierowania rozwojem dysplastycznego biodra do uzyskania pełnego wyleczenia.
Nasi lekarze są przeszkoleni z metody Grafa, mają za sobą ogrom przeprowadzonych badań i wiele wyleczonych z dysplazji dzieci. W razie wykrycia dysplazji w naszej poradni stosujemy ortezę Tubinger, która ma udowodnioną skuteczność, jest dobrze tolerowana przez dzieci i nie sprawia trudności w codziennym użytkowaniu.
Dzięki współpracy z "Fundacją Coxis na rzecz zapobiegania i leczenia dysplazji bioder", rodzice dzieci z dysplazją moga otrzymać wsparcie w zakresie codziennej opieki nad dzieckiem w trakcie leczenia.

Samo badanie ultrasonografem nie trwa długo, jest bezinwazyjne, nie wymaga większych przygotowań, a maluszkowi towarzyszą rodzice.

Więcej o dysplazji i przebiegu badania pisze na naszym blogu dr n. med. Łukasz Pulik: "USG bioder u noworodka – po co i kiedy je wykonać?".


Zapraszamy na wizytę:
Gustav - Children's Clinic
ul. Białej Floty 2, Warszawa Mokotów

Rejestracja:
- telefoniczna: 509 105 905
- elektroniczna - przycisk "Umów wizytę".

Skorzystaj z usług naszej poradni preluksacyjnej

Doświadczenie specjalistów

Nasz personel medyczny specjalizuje się w problemach ortopedycznych niemowląt i starszych dzieci, dzięki czemu możesz liczyć na trafną diagnostykę.

Wyposażenie gabinetów

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem medycznym. Dzięki temu kompletną diagnostykę przeprowadzisz na terenie naszej placówki.

Komfort w czasie wizyty

W naszej poradni znajdziesz wygodne przewijaki, miejsca na wózki i inne udogodnienia, które ułatwią wizytę z maleństwem w naszej placówce.

Specjalistyczny sklep

W naszym sklepie zaopatrzysz się w akcesoria pomocne przy leczeniu dysplazji i innych problemów ortopedycznych Twojego dziecka.

Nasi lekarze ortopedzi

Lekarz Jacek Kąpiński ortopeda w Gustav Ortopedia Warszawa

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy
Dr Łukasz Pulik Gustav Ortopedia

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda
Lekarz Łukasz Jastrzębski ortopeda dziecięcy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy
technik ortopeda Monika Jarczewska

Monika Jarczewska

Technik ortopeda

Monika Jarczewska

Technik ortopeda