• ul. Białej Floty 2

    02-654, Warszawa,
    osiedle Marina II
  • Zapisy telefoniczne

    pon - pt 8-19
  • Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Czym zajmuje się poradnia preluksacyjna? USG bioderek – badanie preluksacyjne

Badanie preluksacyjne powszechnie określanie jako “usg bioderek" to badanie jakie powinien odbyć każdy noworodek. Ma ono na celu ocenę kondycji bioder dziecka i wykluczenie nieprawidłowości w postaci rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. Do oceny biodra w badaniu usg używa się tzw. skali Grafa.

Kiedy badamy, jak badamy w poradni preluksacyjnej?

Badanie w naszej poradni składa się z badania ultrasonograficznego stawów biodrowych, badania fizykalnego bioder oraz całościowej oceny maluszka z punktu widzenia ortopedycznego. Podczas badania ortopedycznego oceniana jest m.in. praca stawów, proporcje kończyn, odwodzenie nóżek na boki.

Kiedy kontrola w Poradni Preluksacyjnej?

Zgodnie z zaleceniami prof. Grafa pierwszą wizytę w poradni preluksacyjnej zalecamy do ok. 6 tyg. życia – to dlatego, że w przypadku wykrycia wady wczesne rozpoczęcie leczenia znacząco wpływa na długość i skuteczność leczenia. W przypadku występowania dysplazji w rodzinie, ciąży bliźniaczej lub niewłaściwego ułożenia maluszka w brzuchu mamy należy wykonać ją jeszcze wcześniej – w 2. lub 3. tygodniu życia dziecka.

USG bioderek – Ocena stanu bioder zgodnie ze skalą Grafa

Do oceny biodra w badaniu USG używa się tzw. skali Grafa. Zgodnie z zaleceniami prof. Reinharda Grafa pierwsza wizyta w poradni preluksacyjnej powinna się odbyć zanim dziecko skończy 6 tygodni – w przypadku wykrycia wady wczesne rozpoczęcie leczenia znacząco wpływa na jego długość i skuteczność. Jeśli w wywiadzie rodzinnym notuje się przypadki występowania dysplazji, ciąży bliźniaczej lub niewłaściwego ułożenia maluszka w brzuchu mamy, wskazana jest wizyta w jeszcze wcześniejszym terminie – w 1. lub 2. tygodniu życia dziecka.

Graf zaproponował podział na cztery główne typy:

  • Typ I – prawidłowo ukształtowany staw biodrowy, biodro zdrowe

→ podtyp lA

→ podtyp IB

obydwa uważane są uważane za normę (różnią się kątem β odzwierciedlającym obejmowanie głowy kości udowej przez obrąbek stawowy)

  • Typ II – biodro dysplastyczne lub fizjologicznie niedojrzałe

→ podtyp IIA (+) – do 3. miesiąca życia: fizjologiczne opóźnienie dojrzewania biodra z dobrym ukształtowaniem kostnym panewki

→ podtyp II A (-) – do 3. miesiąca życia: fizjologiczne opóźnienie dojrzewania biodra z deficytem dojrzewania kostnego panewki

→ podtyp IIB – po 3. miesiącu życia: te same właściwości biodra co w typie IIA

→ podtyp IIC – biodro zagrożone lub krytyczne z wadliwie wykształconą panewką, która jednak jeszcze obejmuje główkę kości udowej, brzeg kostny panewki jest płaski a biodro podatne na zwichanie

→ podtyp IID – biodro w budowie jest podobne do IIC, ale główka zaczyna się decentrować, co skutkuje uniesieniem dachu chrzęstnego panewki

  • Typ III – zdecentrowany staw biodrowy (dysplazja, nieprawidłowe ułożenie stawu) 

→ podtyp IIIA – główka jest przemieszczona, uniesiony ku górze dach chrzęstny panewki, ale bez zmian w jego strukturze

→ podtyp IIIB – przemieszczona główka i uniesiony ku górze dach chrzęstny, z widocznymi zmianami w strukturze

  • Typ IV –zupełna decentracja stawu biodrowego

USG bioderek – bezbolesna profilaktyka dysplazji

  • Badanie preluksacyjne ma wiele zalet:
  • jest bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne
  • nie wymaga większych przygotowań
  • jest bardzo czułe: pozawala stwierdzić dysplazję również w przypadkach, gdy badanie kliniczne nie wykazuje nieprawidłowości
  • pozwala na postawienie wczesnej diagnozy, co daje możliwość kierowania rozwojem dysplastycznego biodra do uzyskania pełnego wyleczenia.

USG bioderek w Gustav – Children’s Clinic, Warszawa

USG stawu biodrowego u niemowląt pozwala na wczesne rozpoznanie dysplazji bioderek, która jest najczęstszą wadą układu ruchu występującą u dzieci i w Polsce występuje u ok. 4% noworodków. Wcześnie wykryta, daje możliwość kierowania rozwojem dysplastycznego biodra do uzyskania pełnego wyleczenia.

Nasi lekarze są przeszkoleni z metody Grafa, mają za sobą ogrom przeprowadzonych badań i wiele wyleczonych z dysplazji dzieci. W razie wykrycia dysplazji w naszej poradni stosujemy ortezę Tubinger, która ma udowodnioną skuteczność, jest dobrze tolerowana przez dzieci i nie sprawia trudności w codziennym użytkowaniu.

Dzięki współpracy z “Fundacją Coxis na rzecz zapobiegania i leczenia dysplazji bioder", rodzice dzieci z dysplazją moga otrzymać wsparcie w zakresie codziennej opieki nad dzieckiem w trakcie leczenia.

Samo badanie ultrasonografem nie trwa długo, jest bezinwazyjne, nie wymaga większych przygotowań, a maluszkowi towarzyszą rodzice.

Więcej o dysplazji i przebiegu badania pisze na naszym blogu dr n. med. Łukasz Pulik: “USG bioder u noworodka – po co i kiedy je wykonać?“.

Zapraszamy do poradni preluksacyjnej w Gustav – Children’s Clinic na Mokotowie w Warszawie

Zapraszamy na wizytę

Gustav - Children's Clinic ul. Białej Floty 2
Warszawa Mokotów


Rejestracja:


lub elektroniczna ↓

Nasi lekarze ortopedzi

Lekarz Jacek Kąpiński ortopeda w Gustav Ortopedia Warszawa

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy
Dr Łukasz Pulik Gustav Ortopedia

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda / Ortopeda dziecięcy

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda / Ortopeda dziecięcy
Lekarz Łukasz Jastrzębski ortopeda dziecięcy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Krzysztof Pakosiński

Ortopeda

lek. Krzysztof Pakosiński

Ortopeda