• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Poradnia preluksacyjna w Gustav – Children’s Clinic, Warszawa

Otworzyliśmy poradnię Gustav na skutek własnych doświadczeń z dysplazją stawu biodrowego, w tym po trudach kilkumiesięcznego leczenia naszego syna. Badanie preluksacyjne, który jest też znane jako “usg bioderek" to badanie jakie powinien odbyć każdy noworodek. Ma ono na celu ocenę kondycji bioder dziecka i wykluczenie nieprawidłowości w postaci rozwojowej dysplazji stawu biodrowego.

Kiedy badamy, jak badamy w naszej poradni preluksacyjnej?

Ze względu na ryzyko, że nawet poważne wady nie zawsze dają objawy kliniczne, pierwszą wizytę w poradni preluksacyjnej zalecamy do ok. 6 tyg. życia. To dlatego, że w przypadku wykrycia wady wczesne rozpoczęcie leczenia znacząco wpływa na długość i skuteczność leczenia. Jest to również zgodne z zaleceniami autora metody wykrywania dysplazji za pomocą usg –  prof. Grafa, u którego szkolili się nasi lekarze ortopedzi.  

W przypadku występowania dysplazji w rodzinie, ciąży bliźniaczej lub niewłaściwego ułożenia maluszka w brzuchu mamy należy wykonać ją jeszcze wcześniej – w 2. lub 3. tygodniu życia dziecka.

Badanie w naszej poradni składa się z badania ultrasonograficznego stawów biodrowych, badania fizykalnego bioder, (w tym odwodzenie, objaw Barlowa, objaw Ortolaniego), ale także całościowej oceny maluszka z punktu widzenia ortopedycznego. Podczas badania ortopedycznego oceniana jest m.in. praca stawów, proporcje kończyn, budowa stóp. Traktujemy pierwszą wizytę o ortopedy również jako szansę na wczesne wykrycie innych nieprawidłowości. Z rekomendacji lekarzy ortopedów nawiązaliśmy współpracę również z fizjoterapeutami niemowląt i neurologami dziecięcymi, którzy w takiej sytuacji zajmują się dalszą diagnostyką lub/i rehabilitacją.

Diagnoza dysplazji stawu biodrowego

USG stawu biodrowego u niemowląt pozwala na wczesne rozpoznanie dysplazji bioderek, która jest najczęstszą wadą układu ruchu występującą u dzieci i w Polsce występuje u ok. 4% noworodków. Wcześnie wykryta, daje możliwość kierowania rozwojem dysplastycznego biodra do uzyskania pełnego wyleczenia.

Nasi lekarze są przeszkoleni z metody Grafa, mają za sobą ogrom przeprowadzonych badań i wiele wyleczonych z dysplazji dzieci. W razie wykrycia dysplazji w naszej poradni stosujemy ortezę Tubinger, która ma udowodnioną skuteczność, jest dobrze tolerowana przez dzieci i nie sprawia trudności w codziennym użytkowaniu.

Dzięki współpracy z “Fundacją Coxis na rzecz zapobiegania i leczenia dysplazji bioder", rodzice dzieci z dysplazją mogą otrzymać wsparcie w zakresie codziennej opieki nad dzieckiem w trakcie leczenia.

Samo badanie ultrasonografem nie trwa długo, jest bezinwazyjne, nie wymaga większych przygotowań, a maluszkowi towarzyszą rodzice.

Więcej o dysplazji i przebiegu badania pisze na naszym blogu dr n. med. Łukasz Pulik: “USG bioderek u noworodka – po co i kiedy je wykonać?

 
Zapraszamy na badanie do naszej poradni Gustav – Children’s Clinic w Warszawie.

Zapraszamy na wizytę

Gustav - Children's Clinic ul. Białej Floty 2
Warszawa Mokotów


Rejestracja:


lub elektroniczna ↓

Nasi lekarze ortopedzi

Lekarz Jacek Kąpiński ortopeda w Gustav Ortopedia Warszawa

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy
Dr Łukasz Pulik Gustav Ortopedia

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda / Ortopeda dziecięcy

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda / Ortopeda dziecięcy
Lekarz Łukasz Jastrzębski ortopeda dziecięcy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy / Lekarz sportowy

lek. Krzysztof Pakosiński

Ortopeda

lek. Krzysztof Pakosiński

Ortopeda

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy

lek. Maciej Ozonek

Ortopeda dziecięcy