• ul. Białej Floty 2

    02-654, Warszawa,
    osiedle Marina II
  • Zapisy telefoniczne

    pon - pt 8-19

Czym zajmuje się poradnia preluksacyjna? USG bioderek – badanie preluksacyjne

Badanie preluksacyjne powszechnie określanie jako “usg bioderek" to badanie jakie powinien odbyć każdy noworodek. Ma ono na celu ocenę kondycji bioder dziecka i wykluczenie nieprawidłowości w postaci rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. Do oceny biodra w badaniu usg używa się tzw. skali Grafa.

Kiedy badamy, jak badamy w poradni preluksacyjnej?

Badanie w naszej poradni składa się z badania ultrasonograficznego, badania fizykalnego bioder oraz całościowej oceny maluszka z punktu widzenia ortopedycznego. Podczas badania ortopedycznego oceniana jest m.in. praca stawów, proporcje kończyn, odwodzenie nóżek na boki.

Kiedy kontrola w Poradni Preluksacyjnej?

Zgodnie z zaleceniami prof. Grafa pierwszą wizytę w poradni preluksacyjnej zalecamy do ok. 6 tyg. życia – to dlatego, że w przypadku wykrycia wady wczesne rozpoczęcie leczenia znacząco wpływa na długość i skuteczność leczenia. W przypadku występowania dysplazji w rodzinie, ciąży bliźniaczej lub niewłaściwego ułożenia maluszka w brzuchu mamy należy wykonać ją jeszcze wcześniej – w 2. lub 3. tygodniu życia dziecka.

Bezbolesna i bezpieczna profilaktyka

USG stawu biodrowego u niemowląt pozwala na wczesne rozpoznanie dysplazji bioderek, która jest najczęstszą wadą układu ruchu występującą u dzieci i w Polsce występuje u ok. 4% noworodków. Wcześnie wykryta, daje możliwość kierowania rozwojem dysplastycznego biodra do uzyskania pełnego wyleczenia.

Nasi lekarze są przeszkoleni z metody Grafa, mają za sobą ogrom przeprowadzonych badań i wiele wyleczonych z dysplazji dzieci. W razie wykrycia dysplazji w naszej poradni stosujemy ortezę Tubinger, która ma udowodnioną skuteczność, jest dobrze tolerowana przez dzieci i nie sprawia trudności w codziennym użytkowaniu.

Dzięki współpracy z “Fundacją Coxis na rzecz zapobiegania i leczenia dysplazji bioder", rodzice dzieci z dysplazją moga otrzymać wsparcie w zakresie codziennej opieki nad dzieckiem w trakcie leczenia.

Samo badanie ultrasonografem nie trwa długo, jest bezinwazyjne, nie wymaga większych przygotowań, a maluszkowi towarzyszą rodzice.

Więcej o dysplazji i przebiegu badania pisze na naszym blogu dr n. med. Łukasz Pulik: “USG bioder u noworodka – po co i kiedy je wykonać?“.

Poradnia preluksacyjna – Gustav – Children’s Clinic na osiedlu Marina, Mokotów

Zapraszamy na wizytę:

Gustav – Children’s Clinic
ul. Białej Floty 2, Warszawa Mokotów

Rejestracja

telefoniczna: 509 105 905
e-mail: rejestracja@gustav.pl
elektroniczna: Umów wizytę