• ul. Białej Floty 2

    02-654, Warszawa,
    osiedle Marina II
  • Zapisy telefoniczne

    pon - pt 8-19

Przeglądy ortopedyczne w Warszawie, na Mokotowie, osiedle Marina

W naszej poradni na Mokotowie duży nacisk kładziemy na diagnozę i profilaktykę. Dzięki wczesnemu wykryciu większość typowych wad można szybko wyleczyć mało inwazyjnymi metodami.

Typowo rodzice zgłaszają się do ortopedy z noworodkiem w związku z badaniem preluksacyjnym oraz na kontrolę chodzenia, kiedy dziecko osiągnie ten ważny moment rozwoju.

Czy później również powinniśmy kontrolować rozwój dziecka u ortopedy?

Po pierwsze do ortopedy powinniśmy zgłosić się zawsze, kiedy zauważamy niepokojące objawy, takie jak asymetria ruchów, widoczne skrzywienie sylwetki, bóle kręgosłupa bądź bóle ścięgien i stawów. Koślawość kolan i stóp jest jeszcze u małych dzieci naturalnym etapem rozwoju, jednak powinna niepokoić jeśli utrzymuje się później.

Zdefiniowaliśmy najważniejsze momenty rozwoju dziecka, w których można wychwycić typowo występujące nieprawidłowości.

1) Przedszkolak – Badanie przeprowadzone w 4. roku życia pozwala ocenić rozwój stóp oraz stawów kolanowych, który w tym okresie jest bardzo intensywny. W przypadku stwierdzenia wady lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą przeanalizuje wadę i zastosuje odpowiednie ćwiczenia oraz wkładki ortopedyczne.

2) Rozpoczęcie nauki w szkole. – Przełomowy moment, szczególnie istotny dla rozwoju dziecka to początek szkoły (6-7 lat). Dziecko od tego czasu przyjmuje postawę siedzącą przez dużą część dnia. Nieodpowiednie nawyki nabrane w tym wieku podczas siedzenia w szkolnej ławce czy noszenia tornistra, będą skutkowały rozwojem nowych lub nasileniem istniejących wad postawy, dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie rozwoju.

3) Dorastanie – zapobieganie wadom postawy w okresie intensywnego wzrostu.
Wzrost w okresie nastoletnim przyczynia się nawet do 15% ostatecznej wysokości ciała, dlatego tak istotne jest by ten proces przebiegał prawidłowo. Jednym z zagrożeń, które występują podczas intensywnego wzrostu są wady postawy takie jak skolioza.

Badanie ortopedyczne: kiedy robić badanie wad postawy u dzieci?

Badanie postawy u dzieci jest zalecane w przedziale wiekowym, w którym dochodzi do najbardziej intensywnego wzrastania – u dziewczynek w 11.-12., a u chłopców w 13.-14. roku życia.

Podczas bilansu lekarz ortopeda przeprowadza:

– kontrolę rozwoju psychoruchowego, postawy ciała

– testy w kierunku skoliozy (w tym badanie skoliometrem)

– kontrolę chodu

– kontrolę osi stawów kolanowych

– kontrolę stóp

Dzięki okresowym bilansom ortopedycznym jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie wykryć wady rozwojowe narządu ruchu. Możemy podjąć odpowiednio wczesną interwencję ortopedyczną lub fizjoterapeutyczną i niejednokrotnie uniknąć inwazyjnych metod leczenia. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby i zastosowanie adekwatnego leczenia pozwalają na zmniejszenie nasilenia objawów oraz szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Opieka ortopedyczna dla dzieci pozwala na wczesną diagnostykę i leczenie wad wrodzonych i nabytych narządu ruchu u dzieci i młodzieży.

Więcej o kluczowych momentach rozwoju piszemy na naszym blogu.

Zapraszamy na wizytę:

Gustav – Children’s Clinic
ul. Białej Floty 2, Warszawa Mokotów

Rejestracja

telefoniczna: 509 105 905
e-mail: rejestracja@gustav.pl
elektroniczna: Umów wizytę