Ortopeda kontroluje prawidłowy rozwój stawów i kości noworodka już od pierwszych miesięcy życia. Przeglądy ortopedyczne u dzieci powinny odbywać się okresowo. W pierwszym roku życia jest to badanie bioderek w Poradni Preluksacyjnej, które powinno się odbyć do 12 tygodnia życia. Kolejny jest przegląd w 7-8 miesiącu, gdy dziecko zaczyna siadać. Następną ważną wizytę odbywa się, kiedy dziecko kończy 2. lata. Specjalista kontroluje wówczas prawidłowość chodu dziecka. Chód jest uznawany za niedojrzały do około 6 roku życia. W tym okresie można go skutecznie korygować.
Gdy dziecko ma około 6-7 lat pojawia się pierwszy ból wzrostowy, związany z okresem szybkiego rozwoju dziecka. Kolejny newralgiczny czas dla układu szkieletowego występujew wieku około 11-13 lat – wtedy również zgłaszamy się na wizytę. Konsultacja lekarska w okresie szybkiego wzrostu pozwala stwierdzić lub wykluczyć anomalie rozwojowe, które mogą się wówczas pojawić. Są to deformacje stóp i skrzywienia kręgosłupa. Najczęściej problemy dotyczą układu szkieletowego – są to skoliozy, pogłębione kifozy piersiowe, lordozy. Wczesne rozpoznanie i szybkie włączenie rehabilitacji daje możliwość korygowania zmian.
Skolioza jest najczęstszą nieprawidłowością układu szkieletowego. Wyróżnia się trzy okresy jej powstawania – 6-24 miesiąc życia, 5-8 i 11-14 rok życia. Powodem do wizyty u ortopedy są również zauważone oznaki asymetrii ruchów dziecka. Opieka ortopedyczna dla dzieci pozwala na wczesną diagnostykę i leczenie wad wrodzonych i nabytych narządu ruchu u dzieci i młodzieży. Do ortopedy powinniśmy zgłosić się zawsze, kiedy zauważamy niepokojące objawy.