W naszej poradni na Mokotowie duży nacisk kładziemy na diagnozę i profilaktykę. Dzięki wczesnemu wykryciu większość typowych wad można szybko wyleczyć mało inwazyjnymi metodami.
Typowo rodzice zgłaszają się do ortopedy z noworodkiem w związku z badaniem preluksacyjnym oraz na kontrolę chodzenia, kiedy dziecko osiągnie ten ważny moment rozwoju.
Po pierwsze do ortopedy powinniśmy zgłosić się zawsze, kiedy zauważamy niepokojące objawy, takie jak asymetria ruchów, widoczne skrzywienie sylwetki, bóle kręgosłupa bądź bóle ścięgien i stawów. Koślawość kolan i stóp jest jeszcze u małych dzieci naturalnym etapem rozwoju, jednak powinna niepokoić jeśli utrzymuje się później.
1) Przedszkolak – Badanie przeprowadzone w 4. roku życia pozwala ocenić rozwój stóp oraz stawów kolanowych, który w tym okresie jest bardzo intensywny. W przypadku stwierdzenia wady lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą przeanalizuje wadę i zastosuje odpowiednie ćwiczenia oraz wkładki ortopedyczne.
2) Rozpoczęcie nauki w szkole. – Przełomowy moment, szczególnie istotny dla rozwoju dziecka to początek szkoły (6-7 lat). Dziecko od tego czasu przyjmuje postawę siedzącą przez dużą część dnia. Nieodpowiednie nawyki nabrane w tym wieku podczas siedzenia w szkolnej ławce czy noszenia tornistra, będą skutkowały rozwojem nowych lub nasileniem istniejących wad postawy, dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie rozwoju.
3) Dorastanie – zapobieganie wadom postawy w okresie intensywnego wzrostu.
Wzrost w okresie nastoletnim przyczynia się nawet do 15% ostatecznej wysokości ciała, dlatego tak istotne jest by ten proces przebiegał prawidłowo. Jednym z zagrożeń, które występują podczas intensywnego wzrostu są wady postawy takie jak skolioza.
Badanie postawy u dzieci jest zalecane w przedziale wiekowym, w którym dochodzi do najbardziej intensywnego wzrastania – u dziewczynek w 11.-12., a u chłopców w 13.-14. roku życia.
Podczas bilansu lekarz ortopeda przeprowadza:
– kontrolę rozwoju psychoruchowego, postawy ciała
– testy w kierunku skoliozy (w tym badanie skoliometrem)
– kontrolę chodu
– kontrolę osi stawów kolanowych
– kontrolę stóp
Dzięki okresowym bilansom ortopedycznym jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie wykryć wady rozwojowe narządu ruchu. Możemy podjąć odpowiednio wczesną interwencję ortopedyczną lub fizjoterapeutyczną i niejednokrotnie uniknąć inwazyjnych metod leczenia. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby i zastosowanie adekwatnego leczenia pozwalają na zmniejszenie nasilenia objawów oraz szybszy powrót pacjenta do zdrowia.
Opieka ortopedyczna dla dzieci pozwala na wczesną diagnostykę i leczenie wad wrodzonych i nabytych narządu ruchu u dzieci i młodzieży.
Więcej o kluczowych momentach rozwoju piszemy na naszym blogu.