Przeglądy ortopedyczne

Ortopeda kontroluje prawidłowy rozwój stawów i kości noworodka już od pierwszych miesięcy życia. Przeglądy ortopedyczne u dzieci powinny odbywać się okresowo. W pierwszym roku życia jest to badanie bioderek w Poradni Preluksacyjnej, które powinno się odbyć do 12 tygodnia życia. Kolejny jest przegląd w 7-8 miesiącu, gdy dziecko zaczyna siadać. Następną ważną wizytę odbywa się, kiedy dziecko kończy 2. lata. Specjalista kontroluje wówczas prawidłowość chodu dziecka. Chód jest uznawany za niedojrzały do około 6 roku życia. W tym okresie można go skutecznie korygować.

Profilaktyka wad postawy

Gdy dziecko ma około 6-7 lat pojawia się pierwszy ból wzrostowy, związany z okresem szybkiego rozwoju dziecka. Kolejny newralgiczny czas dla układu szkieletowego występujew wieku około 11-13 lat – wtedy również zgłaszamy się na wizytę. Konsultacja lekarska w okresie szybkiego wzrostu pozwala stwierdzić lub wykluczyć anomalie rozwojowe, które mogą się wówczas pojawić. Są to deformacje stóp i skrzywienia kręgosłupa. Najczęściej problemy dotyczą układu szkieletowego – są to skoliozy, pogłębione kifozy piersiowe, lordozy. Wczesne rozpoznanie i szybkie włączenie rehabilitacji daje możliwość korygowania zmian.

Skolioza jest najczęstszą nieprawidłowością układu szkieletowego. Wyróżnia się trzy okresy jej powstawania – 6-24 miesiąc życia, 5-8 i 11-14 rok życia. Powodem do wizyty u ortopedy są również zauważone oznaki asymetrii ruchów dziecka. Opieka ortopedyczna dla dzieci pozwala na wczesną diagnostykę i leczenie wad wrodzonych i nabytych narządu ruchu u dzieci i młodzieży. Do ortopedy powinniśmy zgłosić się zawsze, kiedy zauważamy niepokojące objawy.

Nasi lekarze ortopedzi

Lekarz Jacek Kąpiński ortopeda w Gustav Ortopedia Warszawa

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy

lek. Jacek Kąpiński

Ortopeda dziecięcy
Dr Łukasz Pulik Gustav Ortopedia

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda

dr n. med. Łukasz Pulik

Ortopeda
Lekarz Łukasz Jastrzębski ortopeda dziecięcy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy

lek. Łukasz Jastrzębski

Ortopeda dziecięcy
technik ortopeda Monika Jarczewska

Monika Jarczewska

Technik ortopeda

Monika Jarczewska

Technik ortopeda
Call Now Button