• Białej Floty 2 loc. 20

  02-654, Warsaw,
  Marina II
 • Appointment registration
  by phone

  Mon - Fri 8-19

Terapia skolioz – Metoda FITS

Metoda Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Skolioz (FITS) została opracowana z myślą o bezpiecznej i skutecznej diagnostyce oraz terapii skolioz, wad postawy i choroby Scheuermanna u dzieci i młodzieży. To jedna z kilku Specyficznych Metod Leczenia Skolioz na świecie (PSSE – Physiotherapy Scoliosis Specific Exercises) rekomendowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zachowawczego Leczenia Skolioz – SOSORT (od ang. Scoliosis Orthopedic and Rehabilitation Treatment).

FITS jest efektem wieloletnich specjalistycznych badań i fizjoterapeutycznej praktyki specjalistów: dr n. med. Marianny Białek oraz dr n. o zdr. Andrzeja M’Hango D.O.

Metoda FITS – skuteczna terapia skoliozy

Terapia skolioz FITS wyróżnia się maksymalnie zindywidualizowanym podejściem oraz partnerskim traktowaniem pacjenta w każdym wieku. Wszystkie działania realizowane w ramach metody są ściśle dopasowywane do pacjenta, z uwzględnieniem jego wieku, kąta skrzywienia oraz ilości łuków i asymetrii, a także poziomu sprawności i kondycji dziecka.

Terapia prowadzona w oparciu o metodę FITS przebiega w trzech etapach:

 1. Badanie i uświadomienie pacjenta. Dziecko, niezależnie od swojego wieku, jest partnerem fizjoterapeuty – terapia realizowana jest w oparciu o model świadomej współpracy. Celem etapu jest uświadomienie pacjenta i jego rodziców poprzez dokładne omówienie wady kręgosłupa (z wykorzystaniem zdjęć i modelu).
 2. Przygotowanie do korekcji. W ramach przygotowań do korekcji wykonywane jest szczegółowe badanie czynnego i biernego ruchu korekcyjnego oraz trening kontroli sensorycznej, opierający się na poprawie czucia głębokiego i usuwaniu barier mięśniowo – powięziowych, które mogłyby ograniczać ruch korekcyjny. Celem etapu jest uzyskanie optymalnych warunków do realizowania wzorców korekcyjnych i autokorekcji postawy ciała.
 3. Trójpłaszczyznowa korekcja. Korekcja polega na budowaniu i stabilizowaniu nowych korekcyjnych wzorców ruchowych oraz dodawaniu tzw. kompensacji czynnościowej.

Nieodłącznymi elementami terapii skoliozy FITS są ćwiczenia domowe oraz edukacja. Fizjoterapeuta indywidualnie dobiera ćwiczenia i uczy ich precyzyjnego wykonywania – zarówno dziecko, jak i jego rodziców / opiekunów. Bardzo ważne jest również nauka autokorekcji, dzięki której pacjent będzie utrzymywał prawidłową pozycję siedzącą i stojącą podczas codziennych czynności.

FITS – metoda leczenia skoliozy w GUSTAV Children’s Clinic – osiedle Marina, Mokotów

W Poradni fizjoterapeutycznej diagnozujemy i leczymy dzieci i młodzież borykające się z różnymi rodzajami dysfunkcji w obrębie narządów ruchu. Terapia skolioz metodą FITS prowadzona jest przez certyfikowanych fizjoterapeutów, posiadających szeroką wiedzę, bogate doświadczenie i wszystkie niezbędne kwalifikacje do efektywnego wspierania dzieci i młodzieży w zakresie korygowania wad postawy. Nasi fizjoterapeuci mają do swojej wyłącznej dyspozycji nowoczesną, doskonale wyposażoną salę rehabilitacyjną, w której znajdują się wszystkie niezbędne urządzenia i akcesoria do efektywnej terapii skolioz.

Zapraszamy na wizytę

Gustav - Children's Clinic ul. Białej Floty 2
Warszawa Mokotów


Rejestracja:


lub elektroniczna ↓

Nasi fizjoterapeuci

Katarzyna Rutka fizjoterapia dziecięca w Warszawie Gustav Ortopedia

mgr Katarzyna Rutka

Fizjoterapeuta niemowląt

mgr Katarzyna Rutka

Fizjoterapeuta niemowląt

mgr Magdalena Dąbkowska

Fizjoterapeuta niemowląt

mgr Magdalena Dąbkowska

Fizjoterapeuta niemowląt
Zuzanna Adamska fizjoterapia Gustav Ortopedia

mgr Zuzanna Adamska

Fizjoterapeuta dziecięcy / Terapeuta SI

mgr Zuzanna Adamska

Fizjoterapeuta dziecięcy / Terapeuta SI

mgr Zofia Sajecka

Fizjoterapeuta dziecięcy

mgr Zofia Sajecka

Fizjoterapeuta dziecięcy