• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

USG przezciemiączkowe - co pokazuje?

Badania USG służą przede wszystkim do oceny miękkich tkanek, których nie jest w stanie zobrazować badanie rentgenowskie. W USG przezciemiączkowym fale ultradźwiękowe są używane, aby uzyskać obraz mózgu. Podczas badania aparat usg wysyła fale ultradźwiękowe, które są przetwarzane na obrazy na ekranie ultrasonografu i pokazują strukturę mózgu, w tym komory i naczynia krwionośne.

USG przezciemiączkowe jest jednym z pierwszych badań, jakie wykonuje się u noworodków. Jest to nieinwazyjne i łatwe do przeprowadzenia badanie, które jest całkowicie bezpiecznym wyborem, podczas gdy badania tomografem lub rezonansem magnetycznym nie są wskazane u niemowląt.

USG przezciemiączkowe - do kiedy?

USG przezciemiączkowe jest wykonywane tylko u małych dzieci, których kości czaszki nie są całkowicie zrośnięte (to znaczy ciągle mają miękki obszar zwany ciemiączkiem) Właśnie w tym wyjątkowym okresie możliwa jest diagnostyka mózgu za pomocą USG . U starszych dzieci i dorosłych kości blokują dostęp dla fal ultradźwiękowych, natomiast ciemiączko je przepuszcza. U noworodka można wykonać badanie zarówno przez ciemię przednie jak i tylne. Ciemię tylne zarasta w 6-8 tygodniu życia, natomiast ciemię przednie dopiero ok. 20 mies. życia dziecka.


Dlaczego wykonuje się USG przezciemiączkowe?

Lekarze zlecają USG przezciemiączkowe jeśli istnieje obawa co do problemów neurologicznych dziecka. Przedwcześnie urodzone dzieci mają przeprowadzane usg, aby wykluczyć problemy neurologiczne, które mogły powstać na skutek przedwczesnego urodzenia, takie jak krwawienie wewnątrzkomorowe albo uszkodzenia istoty białej otaczającej komory mózgu. Przyjmuje się, że poród przedwczesny to ten, który miał miejsce przed 37 tygodniem ciąży. USG przezciemiączkowe przeprowadza się również, aby wykluczyć powikłania u dzieci, które doznały urazu podczas porodu.


Ponadto lekarz może zalecić USG przezciemiączkowe m.in. dziecku z:

- nietypowym wzrostem wielkości główki

- wypukłym ciemiączkiem

- jakimikolwiek objawami neurologicznymi, w tym z obniżonym napięciem mięśniowym

- małą liczbą w skali Apgar po urodzeniu

- nieprawidłową morfologią krwi

- epizodami niedotlenienia w czasie ciąży lub w czasie porodu

- cukrzycą ciążową u mamy podczas ciąży

- innymi komplikacjami w czasie ciąży i porodu

- wadami wrodzonymi


Przebieg badania:

Przed badaniem specjalista radiolog zapyta o dolegliwości i wskazania do wykonania przezciemiączkowego USG mózgu. Dziecko jest badane na leżance.

Badanie może być wykonane kiedy dziecko leży na brzuszku lub na plecach lub w razie potrzeby nawet w ramionach rodzica. Aby niemowlę było spokojne przed badaniem warto je nakarmić, dobrze również, aby było po drzemce, z której nie zostało gwałtownie wybudzone.

W trakcie badanie dziecko może mieć smoczek. Zalecamy głaskanie dziecka po policzku, przytulanie się do jego buzi, aby zneutralizować wrażenie dotykania główki przez głowicę usg. Aby zminimalizować dyskomfort dziecka, do badania używamy lekko podgrzanego żelu.

USG przezciemiączkowe jest wykonywane specjalną głowicą zwaną microconvex, która emituje fale optymalne do oceny mózgu niemowlaka. Podczas badania lekarz radiolog sprawdza struktury mózgu, szerokość i symetrię komór, szuka oznak ewentualnych patologii.

Rodzice zostaną ustnie poinformowani o wyniku badania oraz otrzymają jego pisemny opis wraz ze zdjęciem z drukarki.

Na miejscu przyjmują również lekarze neurolodzy dziecięcy . Nasza placówka jest dostosowana do potrzeb niemowląt i ich rodziców.


Zapraszamy na wizytę

Gustav - Children's Clinic ul. Białej Floty 2
Warszawa Mokotów


Rejestracja:


lub elektroniczna ↓