• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19


Trądzik to choroba skóry, która może wystąpić u osób w każdym wieku i objawiać się w różnych postaciach. Trądzik młodzieńczy występuje zwykle u osób w wieku 12 -16 lat, a proces jego leczenie niestety nie jest łatwy ani krótki.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to odmiana trądziku pospolitego, który występuje w wieku dojrzewania, częściej u nastoletnich chłopców niż u dziewczynek. Spowodowany jest w głównej mierze zmianami hormonalnymi w nastoletnim organizmie. Nierównowaga hormonów płciowych powoduje zaburzoną produkcję sebum i złuszczanie naskórka przez co zatykają się ujścia gruczołów łojowych. W ten sposób powstają zmiany skórne o nieestetycznym wyglądzie.

W jakich postaciach może wystąpić trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy może wystąpić w postaci zaskórnikowej, krostkowej lub grudkowo – krostkowej. Najmniej problematyczna jest ta pierwsza, ponieważ po jej wystąpieniu nie pojawiają się blizny tak, jak to bywa w przypadku dwóch pozostałych odmian.

Ile trwa leczenie trądziku młodzieńczego?

Na to pytanie nie można niestety jednoznacznie odpowiedzieć. Czas leczenia może być inny dla każdego przypadku. Zła wiadomość jest taka, że nie jest on krótki. Leczenie trądziku młodzieńczego to długi i skomplikowany proces wymagający dużej cierpliwości. Trzeba tu pamiętać o tym, że trądzik jest chorobą przewlekłą i nawrotową, więc może on mimo wyleczenia wracać nawet po długim czasie (np w dorosłości pod wpływem takich czynników jak stres).

Co powoduje trądzik młodzieńczy?

Przyczyn trądziku może być naprawdę bardzo wiele i często ciężko je znaleźć. Nie jest to choroba, którą można zarazić się od innej cierpiącej na trądzik osoby, przyczyn należy doszukiwać się jedynie w naszym organizmie. Jednymi z częstszych przyczyn trądziku młodzieńczego są zmiany hormonalne, które przechodzi młody organizm podczas dojrzewania.

Często na wystąpienie trądziku mają wpływ również predyspozycje genetyczne. Jeżeli matki dzieci zmagały się z trądzikiem w młodości to jest duże prawdopodobieństwo, że również problem ten dotyczył będzie ich dzieci.

Szukając przyczyn trądziku warto sprawdzić różne możliwości. Powodem takiego stanu cery mogą być też takie czynniki jak: stres, nieodpowiednia dieta, stosowanie używek i wiele innych.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Gdy u naszego dziecka wystąpi trądzik młodzieńczy nie powinno podchodzić się do tego stereotypowo powtarzając, że to powód nie mycia twarzy czy innych zaniedbań. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna ale samo odpowiednie umycie twarzy nie wystarczy do wyleczenia trądziku. Nie istnieją też niestety ,,magiczne” sposoby na trądzik, które błyskawicznie go wyleczą.

Trądzik to choroba do zażegnania której potrzebne jest specjalne leczenie. Z dzieckiem cierpiącym na trądzik młodzieńczy należy udać się na konsultację do doświadczonego lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie oraz dobierze pielęgnację dostosowaną do potrzeb skóry nastolatka. Sposobów na leczenie jest kilka, a na rynku istnieje bardzo wiele preparatów pomagających w leczeniu trądziku. Leczenie to jest bardzo indywidualne, a powodów wystąpienia trądziku i leków mogących go zwalczyć bardzo wiele, dlatego nie należy sugerować się przebiegiem leczenia innych osób. Coś co pomogło innemu nastolatkowi może pogorszyć stan skóry naszego dziecka. Tak samo jest z powodami. Czasem trzeba sprawdzić wiele przyczyn zanim odkryje się tą, która w tym przypadku spowodowała trądzik. Z tego powodu właśnie leczenie trądziku wymaga tak wiele cierpliwości zarówno od dziecka jak i jego rodziców.

Jakie sposoby leczenia trądziku młodzieńczego może zalecić lekarz?

Łagodne postacie trądziku młodzieńczego można leczyć za pomocą maści i kremów na trądzik dostępnych bez recepty w aptekach. Najczęściej wykorzystywane są tu kremy z kwasem salicylowy i azelainowym. Jeżeli podstawowe preparaty nie wystarczają specjalista może przepisać maści lub kremy dostępne w aptekach na receptę. Tu stosowanie ich zależy od zaleceń lekarza, których należy się bezwzględnie trzymać. Często stosowaną metodą, konieczną w przypadku zaawansowanego trądziku, są doustne antybiotyki. Leki te mają bardzo silne działanie, a ich przyjmowanie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych. Decyzja o tym jakie leczenie zostanie zastosowane powinna zostać podjęta w gabinecie lekarski, gdzie lekarz dokładnie przedstawi pacjentowi zalety działania danego rozwiązania ale też jego skutki uboczne.

Leków na trądzik jest bardzo wiele, tak samo jak sposobów ich dawkowania. Warto zaufać lekarzowi, aby nastolatek mógł cieszyć się piękną cerą.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Osoby cierpiące na trądzik powinny poza stosowaniem zaleconych przez lekarza preparatów (tu w zależności od przebiegu leczenia mogą to być maści lub leki doustne) pamiętać przede wszystkim o nawilżeniu skóry. Krążącym kiedyś mitem jest, że skóry trądzikowej i tłustej nie powinno się nawilżać! Każdy typ cery potrzebuje nawilżenia. Preparaty stosowane zwykle do walki z trądzikiem są niezwykle wysuszające, więc skóra walcząca z trądzikiem powinna być jeszcze bardziej nawilżana, niż ta, która aktualnie nie poddawana jest leczeniu. Sera, kremy i inne stosowane na skórę trądzikową kosmetyki powinny być lekkie i delikatne aby nie podrażniać dodatkowo cery.

Ważnym elementem pielęgnacji jest też używanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić skórę przed szkodliwymi działaniami promieni słonecznych.

Trądzik młodzieńczy, a blizny i przebarwienia

Gdy zmiany trądzikowe ustąpią mogą pozostać po nich blizny i przebarwienia. Ich powstawanie jest częściowo niezależne od osoby cierpiącej na trądzik, ale należy pamiętać, że mogą one powstawać od takich działań jak np wyciskanie trądzikowych zmian skórnych. Niestety one również nie znikają łatwo ze skóry. Dlatego po zakończonej terapii leczącej trądzik warto ponownie udać się na wizytę do dermatologa w celu ustalenia w jaki sposób można pożegnać się z konsekwencjami trądziku.

W przypadku wystąpienia trądziku zapraszamy na wizyty do naszego doświadczonego dermatologa dziecięcego!