• Białej Floty 2 loc. 20

  02-654, Warsaw,
  Marina II
 • Appointment registration
  by phone

  Mon - Fri 8-19

Trądzik to choroba skóry, której przyczyną jest wydzielanie zbyt dużej ilości sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych powodujących pojawienie się na skórze charakterystycznych zmian. Zwykle kojarzy nam się z okresem dojrzewania ale prawda jest taka, że może wystąpić w każdym wieku. Dzieląc to na czas w jakim występuje możemy wyróżnić trądzik: noworodkowy, niemowlęcy, wieku dziecięcego, występujący w okresie przedpokwitaniowym oraz młodzieńczym. W tym artykule zajmiemy się trądzikiem niemowlęcym.

Czym jest trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy to trądzik, który występuje u małych dzieci w wieku od 6. tygodnia do 12. miesiąca życia i zwykle jest odmianą trądziku pospolitego. Jego objawy widoczne są na delikatnej jeszcze skórze dziecka i czasami mogą być mylone np. z potówkami.

Jakie są objawy trądziku niemowlęcego?

Trądzik niemowlęcy można rozpoznać po zmianach skórnych występujących symetrycznie na buzi malucha. Mogą one pojawić się nagle lub stopniowo rozwijać się, zaczynając od małych kropek na skórze po zamienienie się w bardziej zaawansowane zmiany skórne. Najczęściej mówimy tu o grudkach, zaskórnikach, krostach. Zwykle pojawiają się one na czole, policzkach oraz brodzie. Ważne jest to, że wykwity te nie swędzą ani nie bolą. Zdarzają się jednak przypadki, w których na skórze dziecka pojawiają się torbiele lub zmiany ropne. W takich przypadkach należy jak najszybciej udać się do doświadczonego lekarza dermatologa.

Jak często występuje trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy występuje dość często, bo w pewnym okresie cierpi na niego nawet 20% małych dzieci, częściej chłopców niż dziewczynki.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Zwykle trądzik niemowlęcy znika samoistnie po około 3 miesiącach, ale warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem w celu dokładnej diagnozy, która wykluczy inne dolegliwości. Jeżeli problem nie ustąpił po tym czasie, to lekarz dermatolog zaleci dalsze postępowanie pozwalające na pozbycie się problemu. W niektórych przypadkach trądzik niemowlęcy może mieć ostry przebieg, co oznacza, że na skórze malucha pojawiają się torbiele lub zmiany ropne, które następnie rozprzestrzeniają się na całe ciało. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do specjalisty, aby od razu wdrożyć odpowiednie leczenie. Ponieważ problem ten spowodowany jest przez hormony, w niektórych przypadkach potrzebne jest wykonanie dodatkowych badań oraz wizyta z dzieckiem u endokrynologa.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka podczas występowania trądziku niemowlęcego?

Poza stosowaniem się do zaleceń lekarza warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry niemowlaka. Co zatem robić?

  1. Dbamy o nawilżenie. Zapewniamy nawilżenie skóry za pomocą delikatnych kosmetyków, które nie wywołają uczulenia.

  1. Ostrożnie dobieramy kosmetyki. Skóra niemowlaka znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. Jest ona bardzo delikatna i wrażliwa. Należy o tym pamiętać podczas wyboru środków stosowanych podczas pielęgnacji malucha. Podczas występowania trądziku niemowlęcego należy stosować delikatne środki nawilżające i kosmetyki o neutralnym pH. Kosmetyki zawierające lipidy i olejki mogą zatykać pory. Podczas używania ręcznika nie powinno się pocierać twarzy, a jedynie delikatnie ją osuszyć. Pilnujemy, aby skóra dziecka nie była zabrudzona, zwłaszcza w takich przypadkach jak ulewanie. Skóra każdego dziecka jest inna ale każda jest bardzo delikatna. Lepiej nie próbować stosować na niej różnego rodzaju „domowych sposobów”, bo może to pogorszyć problem. W celu dobrania odpowiedniej pielęgnacji najlepiej skonsultować się ze specjalistą oraz uzbroić w cierpliwość, ponieważ problem ten zniknie następnego dnia.

  1. Odpowiednie ubranka i pościel. Stosowanie ubranek wykonanych z naturalnych materiałów zapewni skórze przewiewność. Podobnie jeśli chodzi o pościel, w której śpi dziecko – należy zadbać o to, aby materiał z którego jest wykonana był naturalny. Ciuszki i pościel powinno się prać w bezzapachowych proszkach opartych na naturalnym składzie, który nie wywoła podrażnień ani alergii.

  1. Kolejną sprawą jest dbanie o temperaturę: dziecko nie powinno być przegrzane. Trzeba unikać przebywania w bardzo nagrzanych pomieszczeniach oraz dobierać ubranka odpowiednie do temperatury.

Trądzik niemowlęcy a inne choroby

Zdarza się, że trądzik niemowlęcy ze względu na swój wygląd mylony jest z innymi schorzeniami dotyczącymi niemowląt. Występujące tu objawy podobne są do potówek, alergii lub innych chorób wieku niemowlęcego ale każde ze zamian skórnych się różnią. W każdym z tych przypadków warto jednak udać się do lekarza dermatologa, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. 

Trądzik niemowlęcy a potówki 

Tak zwane potówki to również zmiany skórne pojawiające się w okresie niemowlęctwa. Ich wygląd jednak różni się od tych przy trądziku niemowlęcym. Potówki zazwyczaj występują w postaci małych pęcherzyków o różowej lub jasnej barwie. Pojawiają się w tych obszarach ciała maluszka, które najbardziej narażone są na oddziaływanie potu. 

Trądzik niemowlęcy a alergia 

Przypadłość ta może być przez niektórych rodziców pomylona z alergią. Alergie skórne u dzieci są częste i mogą być wywoływane przez różne czynniki takie jak pokarm, kosmetyki czy detergenty. Objawy jakie im towarzyszą to czerwone i swędzące plamy, które z czasem mogą przekształcać się w wysypkę. Może wystąpić także pokrzywka oraz łuszczące się miejsca na skórze. Zmiany skórne w tym przypadku mogą pojawić się na każdej częsci ciała ale zwykle są to policzki, brzuch, nogi i ręce. Objawy te mogą nasilać się po kontakcie z alergenami. 

Trądzik niemowlęcy a atopowe zapalenie skóry (AZS) 

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która rozpoczyna się w niemowlęctwie. Jej objawy to suche, swędzące plamy, które mogą pękać wydzielając płyn. Zmiany te pojawiają się zwykle na policzkach, w zgięciach łokci i kolan.  

Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?

Przyczyna występowania trądziku niemowlęcego nie jest dokładnie poznana. Uważa się, że w większości przypadków za problem ten odpowiadają hormony, a dokładniej androgeny. Androgeny to męskie hormony płciowe wydzielane w korze nadnercza oraz jądrach (co może wyjaśniać częstsze występowanie problemu u chłopców), których podwyższone stężenie powoduje nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe, a to w efekcie prowadzi do powstawania zmian na skórze. Hormony te mogą być wytwarzane przez organizm dziecka lub przekazane od matki na dwa sposoby : podczas porodu przechodzą przez łożysko do ciała dziecka lub dostają się tam w późniejszych dniach podczas karmienia piersią poprzez mleko.

Czasem może się też zdarzyć, że wypryski spowodowane są stosowaniem bardzo zapychających kosmetyków.

Trądzik niemowlęcy może być nieprzyjemnym doświadczeniem zarówno dla niemowląt, jak i dla ich rodziców. Jednak zrozumienie przyczyn i sposobów leczenia może pomóc w zarządzaniu tym problemem skórnym.

W Poradni Gustav trądzikiem i innymi problemami skórnymi niemowląt zajmuje się doświadczony dermatolog dr Małgorzata Kostrzewa.