• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Wiele osób stereotypowo myśli, że wynika ona z braku higieny i zaniedbania. Nie jest to jednak prawda, bo wesz ludzka może pojawić się na każdej głowie, niezależnie od przestrzeganej przez osobę higieny, długości włosów czy wieku.

Czym jest wszawica głowowa?

Wszawica to choroba pasożytnicza, która wywołana jest przez wesz głowową. Pasożyt ten żywi się krwią ludzką kąsając skórę swoją drażniącą śliną. Rozmnaża się poprzez zostawianie swoich larw na głowie osoby chorej na wszawicę. Może ona wystąpić na każdej głowie, w każdym miejscu na świecie niezależnie od klimatu.

Jakie są objawy wszawicy?

Głównym objawem wszawicy jest swędzenie skóry głowy, szczególnie odczuwalne w miejscach występowania pasożytów, którymi są okolica skroniowa, ciemieniowa oraz potyliczna głowy. Może wystąpić zaczerwienienie, szczególnie na linii włosów i za uszami. Przez uporczywy świąd i drapanie pojawiają się też małe ranki i zadrapania. Uszkodzenie skóry głowy, które jest tego konsekwencją prowadzi do stanów zapalnych i zakażeń, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zlepienia włosów ropno – surowiczą wydzieliną tworząc z nich tzw. kołtun.

W jaki sposób można się zarazić wszawicą?

Wszawicą można zarazić się przez bliski kontakt z osobą chorą lub jej rzeczami osobistymi. Zarazić może się osoba w każdym wieku, ale najczęściej dotknięte wszawicą są dzieci. Dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na to, że nie zachowują one między sobą takiego dystansu jak dorośli, często w trakcie zabawy stykają się głowami lub pożyczają sobie czapki, szczotki czy inne przybory do włosów. Wszy mogą znajdować się też na meblach czy poduszkach, więc korzystające z kocyków czy poduszek dzieci w przedszkolach są bardziej narażone na posiadanie ich na swojej głowie. Nie oznacza to jednak, że tylko dzieci mają szansę na zachorowanie, bo zarażeniu się wszawicą sprzyjają również duże skupiska ludzi. Co za tym idzie pasożyt ten może przewędrować do naszej głowy w takich sytuacjach ja np. jazda komunikacją miejską. Dorośli korzystający z rzeczy osobistych innych osób lub przebywający w ciasnym zgromadzeniu też mogą zarazić się wszawicą.

Wszy poruszają się jedynie za pomocą pełzania (nie skaczą, nie latają ani nie pływają), więc zakażenie może nastąpić jedynie przy bardzo bliskim kontakcie z chorym. Nie zmienia to jednak faktu, że będąc w okolicy kogoś cierpiącego na wszawicę należy zachować ostrożność.

Czy można zarazić się wszawicą od zwierząt?

Wesz ludzka nie jest pasożytem bytującym na zwierzętach, dlatego nie ma możliwości, żeby zwierzęta zaraziły nas tym schorzeniem.

Jak leczyć wszawicę?

Leczenie wszawicy należy wdrożyć jak najszybciej to możliwe, czyli najlepiej zaraz po zauważeniu pasożytów. Wesz składa dziennie około 10 jajeczek przez co opóźnienie w działaniu wydłuża proces leczenia oraz sprzyja szerzeniu się wszawicy. Kiedy zostanie zdiagnozowana wszawica do jej zwalczenia konieczne jest zastosowanie specjalnego preparatu, który zlikwiduje pasożyty. Obecnie na rynku istnieje wiele takich produktów w różnych postaciach: lotionu, żelu, szamponu lub kremu i każde z nich można dostać w aptekach. Stosując wybrany preparat ważne jest, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń i zasad ich stosowania. Po zastosowaniu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem, dzięki czemu usuwa się z głowy martwe wszy oraz odklejone gnidy (jajeczka składane przez wszy). Czesanie trwa około 30 minut i powinno się to robić bardzo dokładnie od nasady aż po końcówki włosów w momencie gdy włosy są mokre. Grzebień po każdym użyciu powinien być oczyszczony za pomocą gotowania go we wrzącej wodzie lub zamrożenia. Przed zastosowaniem preparatu nie ma konieczności udawania się do lekarza, ale trzeba bardzo dokładnie przeczytać ulotkę dotyczącą stosowania preparatu. W przypadku gdy środki dostępne w aptekach bez recepty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów należy udać się na wizytę do lekarza dermatologa, który zaleci inne leczenie środkami dostępnymi na receptę. Wszawica nie jest trudna do wyleczenia ale w przypadku, gdy zostanie to przeprowadzone niepoprawnie może ona szybko nawrócić!

Należy również obserwować wszystkich członków rodziny i osoby, które miały kontakt z chorym, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że u osób tych również wystąpi wszawica. W celu pozbycia się pasożytów powinno się wygotować lub zniszczyć ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki. Ubrania oraz pościel powinny zostać wyprane w temperaturze co najmniej 60 stopni. Tak samo powinno się postąpić z wszystkimi pluszowymi zabawkami lub włożyć je do zamrażalnika na 24 – 48 godzin. Rzeczy, których nie da się wyprać należy spryskać preparatem owadobójczym, a następnie zamknąć w foliowym worku na 10 dni, a po otwarciu wyczyścić je dokładnie. Meble i podłogę dokładnie odkurzyć.

Warto wspomnieć, że istniejące kiedyś przekonanie, że osobom dotkniętym wszawicą należy ogolić głowę jest błędne! Zabieg ten nie przyśpieszy leczenia, a może je przedłużyć, ponieważ powstające podczas golenia mikro uszkodzenia skóry stanowią doskonałe miejsce do zagnieżdżenia się zakażeń.

Jak zapobiegać występowaniu wszawicy?

Odpowiednia higiena oraz świadomość, że wszawica może wystąpić pozwolą na szybkie jej zdiagnozowanie, a przez to szybką eliminację pasożytów.

W celu uchronienia dzieci od wszawicy zaleca się: dokonywania systematycznych przeglądów głowy dziecka, spinanie włosów dziecka na czas jego zabawy z innymi dziećmi, codzienne czesanie włosów malucha, uczenie dzieci nie wymieniania się z innymi rzeczami osobistymi (takimi jak szczotki, grzebienie, spinki do włosów, czapki).

Będąc osobą dorosłą poza dbaniem o higienę, należy zachować ostrożność podczas przebywania w ciasnym miejscu z dużą grupą ludzi i nie korzystać z przedmiotów osobistych innych.

Przez błędne stereotypy wszawica kojarzona jest z brudem i brakiem higieny ale należy pamiętać, że nie jest to prawda i nie powinno się etykietować chorych. Zarażenie wszawicą to w większości wynik pecha znalezienie się w zbyt bliskim kontakcie z osobą chorą.

Zapraszamy na wizyty do naszej doświadczonej lekarz dermatolog dr Małgorzaty Kostrzewy, która chętnie pomoże w przypadku różnych problemów dermatologicznych oraz trychotomicznych!