• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19
dysplazja u dziecka

 

W czym może pomóc fizjoterapeuta? – wizyta z niemowlęciem u fizjoterapeuty

Każdy rodzic małego dziecka pragnie ponad wszystko zapewnić swojemu maleństwu wszystko to, co dla niego najlepsze. Ma to związek oczywiście również z chęcią zapewnienia swojemu dziecku prawidłowych warunków do wzrastania i rozwijania się tak, aby mogło ono w pełni rozwijać swoje umiejętności ruchowe i stawiać kolejne kroki na drodze swojego rozwoju. 

Z tego z artykułu dowiesz się:

– W jakiej sytuacji zgłosić się z niemowlęciem do fizjoterapeuty dziecięcego?

– Co ocenia fizjoterapeuta?

– Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty niemowląt?

– Jak przygotować się do wizyty?

Bardzo dużo można dziś usłyszeć o tym jak ważne są pierwsze miesiące życia dziecka w kontekście jego rozwoju ruchowego. Troskliwi rodzice zadając sobie pytania czy ich dziecko rozwija się w sposób prawidłowy, bardzo często pragnąc zweryfikować zasadność swoich obaw lub dowiedzieć się więcej na temat rozwoju małego dziecka, udają się do fizjoterapeuty. Czy słusznie? Oczywiście, że tak. 

Fizjoterapeuta specjalizujący się w wspomaganiu rozwoju niemowląt to bezcenne źródło wiedzy na temat specyfiki rozwoju małego dziecka, odpowiednich sposobów pielęgnacji niemowlęcia oraz możliwości wsparcia malucha w zdobywaniu kolejnych umiejętności motorycznych. 

Czy warto iść z niemowlakiem do fizjoterapeuty?

Na takie pytanie nie sposób odpowiedzieć inaczej niż: oczywiście! Fizjoterapeuta dziecięcy, zajmujący się wspomaganiem rozwoju niemowląt to przede wszystkim pierwsze źródło informacji, z którego należy czerpać wiedzę na temat prawidłowości rozwojowych i sposobów wspomagania małego dziecka w kontekście zdobywania nowych umiejętności ruchowych. 

Wizytę u fizjoterapeuty pediatrycznego należy traktować zatem nie tylko i wyłącznie jako konieczność w przypadku wystąpienia zaburzeń związanych z rozwojem niemowlęcia, ale przede wszystkim jako formę profilaktyki tego typu nieprawidłowości.

Fizjoterapeuta specjalizujący się w wspomaganiu rozwoju niemowląt posiada odpowiednie narzędzia diagnostyczne aby skontrolować aktualny stan dziecka w kontekście jego umiejętności ruchowych. Taki specjalista jest w stanie za pomocą obserwacji i specyficznych testów wywnioskować czy niemowlę wykorzystuje w pełni potencjał swojego ciała – w stopniu adekwatnym do jego wieku i możliwości. Fizjoterapeuta ocenia nie tylko to jakie umiejętności ruchowe prezentuje dziecko na konkretnym etapie rozwoju, przygląda się również temu w jaki sposób rozwijają się i pracują zmysły dziecka oraz jak kształtuje się jego aktywność mięśni. Dzięki wiedzy z zakresu fizjologii, anatomii oraz znajomości procesów przetwarzania sygnałów zmysłowych i reakcji dziecka na bodźce, fizjoterapeuta jest w stanie globalnie ocenić zdolności niemowlęcia do radzenia sobie z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie w środowisku. Przyglądając się globalnym aktywnościom ruchowym specjalista fizjoterapii pediatrycznej jest w stanie już na najwcześniejszych etapach życia ocenić, czy prawidłowy rozwój malucha być może nie jest w jakimkolwiek kontekście zagrożony. 

Kiedy pójść na kontrolę do fizjoterapeuty z niemowlakiem?

W zasadzie nie ma złego momentu na zaplanowanie wizyty ze swoim dzieckiem u fizjoterapeuty pediatrycznego. Jedynym czynnikiem, który może źle wpłynąć na ewentualny przebieg terapii niemowlęcia jest zbyt późne podjęcie decyzji o spotkaniu ze specjalistą. Fizjoterapeuta dziecięcy potrafi profesjonalnie zbadać dziecko, w zasadzie już od pierwszych dni jego życia. Faktem jest, że na najwcześniejszych etapach rozwoju ocena fizjoterapeutyczna będzie się skupiała na obserwacji ruchów globalnych maluszka i pożądanych reakcjach odruchowych, przez niego prezentowanych. Innymi słowy – nie będzie zbyt długa i złożona. Natomiast dzięki tak wcześnie odbytemu spotkaniu można dowiedzieć się w jaki sposób odpowiednio pielęgnować swoje maleństwo tak, aby zapewnić mu prawidłowe warunki do dalszego rozwoju. 

W zasadzie podczas każdego kolejnego miesiąca życia małego dziecka dochodzi do wprost rewolucyjnych zmian w obrębie jego zdolności psychoruchowych, nawet jeżeli oczami osoby niezaznajomionej z tematem wydawać by się mogło, że w zasadzie niewiele się zmienia. Dlatego warto spotykać się z fizjoterapeutą cyklicznie, na przykład co dwa lub trzy miesiące, tak aby móc być na bieżąco z tym, co aktualnie powinno się zadziać w życiu małego człowieka i jak ewentualnie można go w procesie poznawania swoich możliwości wspierać. 

Z czym zgłosić się do fizjoterapeuty z niemowlakiem?

Bardzo często rodzice pojawiając się na wizycie u fizjoterapeuty ze swoim maleństwem zaczynają spotkanie od wytłumaczenia, dlaczego właściwie pojawili się, ich zdaniem, z tak błahego powodu, jak na przykład nieprawidłowo ułożone paluszki u jednej ze stóp. Prawdą jest natomiast, że każda kwestia, która niepokoi rodzica powinna być pretekstem do umówienia wizyty u fizjoterapeuty pediatrycznego. Dzięki temu rodzic minimalizuje do zera ryzyko zdobycia nieprawidłowych lub niezweryfikowanych naukowo informacji na temat stanu zdrowia własnego dziecka. 

Należy pamiętać o tym, że dzięki tam błahym, jak się czasami wydaje problemom, udaje się zdiagnozować odpowiednio wcześnie zaburzenia, które mogłyby w konsekwencji bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój małego dziecka. Z drugiej natomiast strony rzecz ujmując, nie raz i nie dwa zdarza się, że podczas wizyty rodzic dowiaduje się, że to co spędza mu sen z powiek, jest problemem bardzo nieznacznym lub zjawiskiem całkowicie pożądanym, na danym etapie życia dziecka. 

Zatem nie jest istotnym czy powodem wizyty jest brak pożądanej na danym etapie kontroli główki dziecka czy też dziwne skrzyżowane paluszki, każdy powód by skonfrontować swoje obawy z profesjonalnym źródłem wiedzy, jest dobry. 

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty z niemowlakiem?

Każde spotkanie z fizjoterapeutą dziecięcym rozpoczyna się od wywiadu. Rodzic proszony jest o podanie daty urodzenia dziecka, opis przebiegu porodu, ewentualne komplikacje oraz masę, z którą dziecko przyszło na świat. Kluczowym jest również podanie informacji na temat ewentualnych badań, które zostały wykonane dziecku zaraz po przyjściu na świat. Niezwykle ważną informacją dla fizjoterapeuty jest również stan zdrowia matki podczas przebiegu ciąży jak i w dniu porodu. Możliwym jest również to, że zada on pytanie na temat występowania jakichś konkretnych chorób pośród członków rodziny dziecka, w celu zweryfikowaniu ewentualnego obciążenia genetycznego. 

Kluczowe dla każdego fizjoterapeuty pediatrycznego będą również informacje na temat tego w jakim tempie rośnie dziecko, w jaki sposób jest karmione i czy występują jakiekolwiek utrudnienia w przybieraniu na masie przez maluszka. 

Istotnym również będzie dla fizjoterapeuty zebranie informacji na temat ewentualnych diagnoz i spostrzeżeń wystosowanych przez innych specjalistów, na przykład lekarza pediatrii lub położnej. Jeżeli dziecko odbyło już wizytę kontrolną u lekarza ortopedy, w celu zbadania stawów biodrowych, również wynik takiej kontroli będzie dla fizjoterapeuty pediatrycznego niezwykle ważny. 

Następnie fizjoterapeuta podejmuje rozmowę z rodzicem na temat jego własnych, subiektywnych spostrzeżeń związanych z rozwojem swojego dziecka, po czym przechodzi do obserwacji malucha.

Podczas obserwacji fizjoterapeuta przygląda się dziecku, zachęca go do interakcji, bawi się z nim w różnych pozycjach i stymuluje dotykowo. Każda z wyżej opisanych czynności stanowi zbiór bezcennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i specyfiki jego indywidualnego rozwoju. 

Jeżeli to konieczne, fizjoterapeuta podejmuje się wprowadzania dziecka w różne pozycje, których ono samo być może jeszcze nie potrafi osiągnąć, tłumacząc jednocześnie rodzicowi zasadność i pożądany skutek takich działań. 

Po zakończonej obserwacji i przedstawieniu wniosków rodzicom, każdy fizjoterapeuta oczekuje na pytania związane ze stanem dziecka i jest gotowy do rozwiania ewentualnych wątpliwości ze strony rodzica. Każdy rodzic powinien pamiętać w tym momencie, że nie ma bezzasadnych pytań i dzielić się ze specjalistą każdą kwestią, która wydaje mu się niepokojąca. 

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego?

Najlepiej jest przed wizytą u fizjoterapeuty pediatrycznego przygotować sobie zestaw pytań dotyczących rozwoju swojego dziecka, tak aby mieć pewność, że podczas wizyty wszystkie zostaną odpowiednio wyjaśnione. 

Sam maluch powinien być odpowiednio wyspany i najedzony, tak aby możliwie jak najlepiej zniósł wizytę.

W żadnym wypadku nie należy przyprowadzać na wizytę dziecka, które jest chore lub po prostu zmęczone, gdyż może się to skończyć na tym, że specjalista najzwyczajniej w świecie nie będzie w stanie ocenić dziecka. 

Ile kosztuje fizjoterapeuta niemowlęcy?

Cena wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego jest ściśle zależna od tego, jakim doświadczeniem i zasobem wiedzy może pochwalić się dany specjalista. Przeciętnie konsultacja fizjoterapeuty pediatrycznego jest wyceniana w przedziale od stu osiemdziesięciu do dwustu pięćdziesięciu złotych.
Cena takiej konsultacji może oczywiście relatywnie wzrosnąć, gdy rodzic zażyczy sobie, żeby odbywała się ona w domu. 

Podsumowanie

Należy pamiętać o tym, że fizjoterapeuta dziecięcy to przede wszystkim źródło wartościowej wiedzy na temat rozwoju niemowląt. Wizyta u tego typu specjalisty nie musi być za każdym razem podyktowana wystąpieniem jakiegoś konkretnego, niepokojącego objawu u dziecka. Wręcz przeciwnie, warto korzystać z wizyty u fizjoterapeuty regularnie tak, aby móc monitorować prawidłowości związane przebiegiem rozwoju motorycznego niemowlęcia. Niezależnie od wieku, każde dziecko, nawet najmłodsze, może zostać ocenione przez fizjoterapeutę.

Fizjoterapeuta niemowląt Warszawa

Szukasz doświadczonego fizjoterapeuty dziecięcego, który zbada Twoje dziecko oraz podzieli się z Tobą cennymi informacjami na temat prawidłowego wsparcia dziecka w rozwoju? Zapisz się na wizytę do doświadcznego fizjoterapeuty dla dzieci.

W Gustav Children’s Clinic (Mokotów, Warszawa) fizjoterapią niemowląt zajmuja się mgr Katarzyna Rutka i mgr Magdalena Dąbkowska.

Czytaj dalej:

Fizjoterapia niemowląt – kiedy pierwsze konsultacje z fizjoterapeutą?

Kontrola głowy u niemowląt

Asymetria ułożeniowa u niemowląt