• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19
złamana ręka u dziecka

Każdy rodzic z pewnością wie, że dziecko to prawdziwy wulkan energii: zwykle wszędzie jest go pełno i nieustannie odczuwa potrzebę pozostawania w ruchu. Niestety, dziecięca werwa często skutkuje różnymi urazami, a wśród tych poważniejszych można wyróżnić rozmaite złamania. Dziś na tapet bierzemy jedno z najczęstszych, czyli złamaną rękę u dziecka. Jak rozpoznać, że maluch doznał urazu, jak udzielić mu pierwszej pomocy i ile trwa rehabilitacja? O tym dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Złamanie ręki u dziecka – najczęstsze urazy

Złamanie ręki to jeden z najczęstszych urazów, jakim ulegają nasze pociechy. Nic dziwnego – to właśnie rękami dzieci podpierają się w trakcie upadków, których, jak wiadomo, nie brakuje w codzienności aktywnych brzdąców. Choć kości dzieci są bardziej elastyczne niż u osób dorosłych, wciąż znajdują się w nich chrząstki wzrostowe podatne na złamania.

Najczęściej diagnozowane odmiany urazów górnych kończyn u dzieci to:

  • Złamanie kości przedramienia,
  • Złamanie ręki w łokciu u dziecka
  • Złamana ręka w nadgarstku u dziecka
  • Złamanie ręki z przemieszczeniem u dziecka.

Złamana ręka u dziecka – objawy. Jak sprawdzić, czy dziecko ma złamaną rękę?

Złamanie ręki u dziecka z reguły można łatwo rozpoznać. Jeśli dojdzie do niego w Twojej obecności, pierwszym niepokojącym sygnałem będzie bardzo nieprzyjemny dźwięk złamania określany jako chrupnięcie.

Do innych symptomów wskazujących na złamanie ręki należą:

  • Ostry ból,
  • Zasinienie kończyny,
  • Obrzęk,
  • Zniekształcenie ręki i zatarcie kształtu stawów,
  • Ograniczenie ruchomości ręki lub jej całkowity zanik,
  • W przypadku złamań otwartych: krwawienie.

Złamanie ręki u dziecka – pierwsza pomoc

Oczywiście złamanie ręki u dziecka wymaga jak najszybszej interwencji, dlatego zanim profesjonalnej pomocy udzieli lekarz ortopeda dziecięcy, powinniśmy podjąć podstawowe działania.

O czym powinieneś pamiętać, gdy dojdzie do złamania ręki u Twojego dziecka?

  • Bardzo delikatne usuń odzież z ręki poprzez jej podwinięcie lub rozcięcie nożyczkami.
  • Jeśli dziecko nosi zegarek lub biżuterię, zdejmij je.
  • Nie zmieniaj ułożenia złamanej ręki i pod żadnym pozorem nie próbuj jej nastawiać! Kończynę należy skutecznie unieruchomić.
  • Jeśli złamaniu uległa kość, unieruchom sąsiadujące stawy. Najprostszym sposobem, by to zrobić, jest wykonanie temblaka z chusty lub innego materiału. Dziecko z zamkniętym złamaniem ręki możesz zawieźć na SOR samodzielnie.
  • Jeśli jednak doszło do złamania otwartego, najważniejszym zadaniem jest zatamowanie krwawienia. Użyj w tym celu jałowego opatrunku, a następnie owiń ranę bandażem. Dopiero po wykonaniu tych czynności ostrożnie unieruchom złamaną rękę. Uwaga: złamanie otwarte wymaga jak najszybszego wezwania pogotowia ratunkowego.

Złamana ręka u dziecka – ile w gipsie? Ile zrasta się ręka u dziecka?

Gdy maluch trafi na SOR, chirurg ortopeda zleci wykonanie badania RTG, które pozwoli uzyskać dokładny obraz urazu, niezbędny dla doboru właściwej metody jego leczenia. W przypadku złamań zamkniętych zwykle obejmuje ono unieruchomienie kończyny za pomocą szyny Zimmera lub lekkiego gipsu. Złamania otwarte w pierwszej kolejności podlegają interwencji chirurgicznej.

Dla zmartwionych rodziców mamy jednak dobrą wiadomość: kości po złamaniach u dzieci zrastają się szybciej niż u dorosłych, dlatego czas noszenia gipsu wynosi od 4 do 8 tygodni. Jest on uzależniony przede wszystkim od dokładnej lokalizacji urazu. Oczywiście duże znaczenie dla prawidłowego zrostu kości ma także rehabilitacja.

Rehabilitacja ręki u dziecka po złamaniu

Warto pamiętać, że zrost kości ręki to tylko jeden element procesu jej leczenia. W końcu najważniejsze jest to, by kończyna wkrótce powróciła do pełnej sprawności. Jej długotrwałe unieruchomienie może prowadzić do zmniejszenia siły mięśniowej, sztywności stawów, przykurczów czy obrzęków. Z tego względu po złamaniu ręki warto zapisać dziecko na rehabilitację u doświadczonego fizjoterapeuty dziecięcego, który za pomocą indywidualnie dopasowanych ćwiczeń wspomoże uszkodzoną kończynę w powrocie do pełni zdrowia.

Jak myć dziecko z ręką w gipsie?

Nowoczesne lekkie gipsy i szyny nie są narażone na działanie wody, dlatego dziecko po złamaniu może brać kąpiel bez większych przeszkód. Jeśli Twoja pociecha jest odpowiedzialna i wiesz, że będzie obchodzić się ze złamaną ręką ostrożnie, możesz pozwolić jej na samodzielne przeprowadzanie zabiegów higienicznych. Młodsze dzieci, u których doszło do złamania ręki, powinny kąpać się zawsze pod bacznym okiem rodzica.

Jak spać z ręką w gipsie?

Najlepiej, jeśli nosząc gips, Twoje dziecko będzie spać na wznak – ta pozycja okaże się najbezpieczniejsza.

Złamana ręka u dziecka – dieta. Co podawać dziecku przy złamaniu ręki?

Po złamaniu kości dziecko powinno spożywać posiłki zasobne w wapń, który jest pierwiastkiem niezwykle istotnym dla prawidłowego wzrostu kości. W codziennej diecie malca nie powinno zabraknąć dobrej jakości nabiału, roślin strączkowych, owoców i warzyw, a także orzechów. Pożądane są także produkty pełnoziarniste. Postaraj się, by maluch spożywał także posiłki bogate w magnez, który sprzyja wchłanianiu wapnia.

 

 

Twoje dziecko złamało rękę? Zapisz się do naszego ortopedy dziecięcego lub na rehabilitację do fizjoterapeuty dla dzieci.

 

 

Czytaj dalej:

Czym jest terapia ręki?

Czym jest metoda FITS?

Przyczyny gołębiego chodu u dziecka