• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19
Kiedy dziecko zaczyna się obracać?

Kiedy dziecko zaczyna się obracać?

Opanowanie sztuki obracania się przez dziecko to jeden z kamieni milowych w rozwoju malucha. Kiedy dziecko zaczyna obracać się na boki? Umiejętność obracania się z plecków na brzuszek i z brzuszka na plecy powinna pojawić się w oknie rozwojowym między 4. a 7. miesiącem życia. Jako pierwszy, w pełni świadomy i kontrolowany powinien pojawić się obrót z pleców na brzuch. Następnie umiejętność ta jest trenowana i doskonalona po to, by wkrótce dziecko mogło opanować trudniejsze obracanie się z brzucha na plecy. Z punktu widzenia fizjoterapeutów istotny jest nie tylko czas nabycia umiejętności obracania się na boki, ale również jakość tych obrotów.

Jak prawidłowo wpierać rozwój psychoruchowy dziecka? Jakie czynności pielęgnacyjne i zabawowe mają znaczenie w kontekście nabywania przez dziecko umiejętności zmiany pozycji poprzez obrót? Kiedy dziecko zaczyna obracać się na boki i kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą?

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy dziecko zaczyna obracać się na boki?
  • kiedy dziecko obraca się na brzuch?
  • kiedy dziecko obraca się z brzucha na plecy?
  • co zrobić, gdy dziecko nie obraca się samodzielnie?
  • kiedy należy wybrać się do fizjoterapeuty?
  • jak wyglądają nieprawidłowe obroty ciała u niemowlaka?
  • jak wspierać rozwój psychoruchowy niemowlaka?

Obracanie niemowlaka na boki. Jak i kiedy dziecko obraca się na boki?

O rodzicielstwie często mówi się, że jest… czekaniem. Czekaliście na pierwszy uśmiech oraz pierwsze gli, kli, glu i gla. Z przyjemnością obserwujecie małe rączki, które nauczyły się już chwytać zabawki oraz uniesioną nad matą, nieco jeszcze chyboczącą się na wszystkie strony główkę malucha. Czas na czekanie… na pierwszy obrót! Kiedy dziecko zaczyna obracać się brzuch, a kiedy na plecy?

Przypadkowe obroty na boki

Przypadkowe obroty mogą pojawić się już w 2. i 3. miesiącu życia dziecka. Wszystko za sprawą dużej i stosunkowo ciężkiej głowy, którą maluch leżący na brzuchu właśnie uczy się podnosić i utrzymywać nad podłożem. Może się zdarzyć, że główka opadając na bok przeważy dziecko i pociągnie za sobą tułów, powodując mimowolny obrót dziecka z brzucha na plecy. To jeszcze nie jest ten obrót, na który czekacie! Nie jest to również powód do niepokoju!

Kiedy dziecko obraca się na brzuch?

W 3-4 miesiącu życia, maluch podejmuje próby rolowania, czyli delikatnego przekręcania się na boki. To aktywność stanowiąca ważny trening mięśni i koordynacji ruchowej, pokazująca równocześnie dziecku możliwości obserwowania otoczenia z różnych perspektyw. Kiedy dziecko zaczyna obracać się na brzuszek? Większość niemowląt opanowuje tę umiejętność między 4. a 7.  miesiącem życia (najczęściej na przełomie 5. i 6. miesiąca). Prawidłowy i kontrolowany obrót zaczyna się od miednicy, którą maluch specjalnie układa skośnie w stosunku do tułowia w celu wykonania obrotu.

Kiedy dziecko obraca się z brzucha na plecy?

Kiedy dziecko zaczyna obracać się z brzuszka na plecy? Opanowanie tej umiejętności następuje najczęściej w ciągu 1-2 miesięcy od momentu, w którym dziecko zaczęło obracać się z pleców na brzuch. Jeśli więc niemowlę opanowało przewroty z pleców na brzuch w 5. lub na początku 6. miesiąca życia – najprawdopodobniej zaczynie obracać się z brzucha na plecy na przełomie 6. i 7. miesiąca życia. Ten rodzaj obrotu, podobnie jak obrót z pleców na brzuch, zaczyna się od skośnego ustawienia miednicy w stosunku do tułowia.

Dziecko nie obraca się samodzielnie – co robić?

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie! Niewielkie odstępstwa od przyjętych norm nie stanowią najczęściej żadnego powodu do zamartwiania się. Dzieci mogą osiągać gotowość do obrotów nieco wcześniej lub nieco później niż większość maluchów – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku nauki chodzenia. Jeśli cokolwiek w rozwoju psychoruchowym malucha Cię niepokoi – nie zwlekaj i skonsultuj się z fizjoterapeutą niemowlęcym. Specjalista oceni aktywność i rozwój dziecka, m.in. w kontekście dystrybucji napięcia mięśniowego oraz możliwości osiągania kolejnych kamieni milowych rozwoju.

Profilaktyczna konsultacja z fizjoterapeutą

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wizyta u fizjoterapeuty miała charakter profilaktyczny i edukacyjny – możesz się zgłosić do specjalisty nawet wtedy, gdy dziecko rozwija się książkowo, ale chcesz mieć pewność, że prawidłowo je wspierasz i pielęgnujesz. Specjalista udzieli Ci istotnych wskazówek na temat efektywnego wspierania rozwoju psychoruchowego Twojego dziecka i wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Nieprawidłowe obroty ciała

Sytuacją, która powinna Was zaalarmować w kontekście przygotowywania się dziecka do obrotów, jest brak stabilność w pozycji na plecach i na brzuchu (maluch w 4. miesiącu życia powinien potrafić utrzymać głowę w linii środka ciała) oraz bardzo mocne podnoszenie / zadzieranie głowy do góry i wyginanie pleców w łuk w pozycji leżącej. Wskazaniem do pilnej konsultacji z fizjoterapeutą są obroty wykonywane wyłącznie przez jeden bok oraz obroty wykonywane poprzez odgięcie tułowia.

Jak wspierać rozwój psychoruchowy niemowlaka?

Wspierania rozwoju psychoruchowego dziecka w kontekście opanowywania przez nie umiejętności obracania się polega na właściwej opiece i pielęgnacji malucha.

Negatywny wpływ na rozwój dziecka może mieć nieprawidłowe noszenie, podnoszenie i odkładanie niemowlaka oraz jego niewłaściwe obracanie podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Malucha nie należy podnosić pod pachy, a podczas przewijania – stosować rolowanie z boku na bok, z podparciem kości krzyżowej dziecka (pod żadnym pozorem nie należy podnosić dziecka na nóżki do góry).

Proponujcie dziecku jak najwięcej zabaw na macie – zarówno w pozycji na plecach, jak i na brzuchu. Do minimum należy ograniczyć korzystanie z leżaczków i bujaczków dla niemowląt. Dziecko pozostające przez długi czas w tego typu urządzeniach nie ma możliwości realizowania aktywności w naturalnych i stymulujących jego rozwój pozycjach leżących. Unikajcie również przedwczesnego sadzania i pionizowania dziecka.

Podsumowanie

Zastanawiasz się, kiedy dziecko zacznie obracać się na boki? Ten kamień milowy rozwoju psychoruchowego Wasz maluch powinien osiągnąć od 4. do 7. miesiąca życia – wcześniej pojawi się świadomy obrót z pleców na brzuch, a nieco później obrót z brzucha na plecy. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i niewielkie odstępstwa od normy najczęściej nie są powodem do niepokoju. Aby skutecznie wspierać rozwój psychoruchowy dziecka dbajcie o prawidłową opiekę oraz właściwą pielęgnację malucha.