• Białej Floty 2 loc. 20

    02-654, Warsaw,
    Marina II
  • Appointment registration
    by phone

    Mon - Fri 8-19

Podcięcie wędzidełka u niemowlaka, Warszawa

W Gustav – Children’s Clinic często przyjmujemy małych pacjentów ze skróconym wędzidełkiem języka. Jeśli do gabinetu naszego neurologopedy trafia niemowlę, którego rodzice zgłaszają problemy z karmieniem, zawsze sprawdzane jest między innymi wędzidełko języka. W razie potrzeby zabiegi podcięcia wędzidełka wykonuje doświadczona doktor – chirurg dziecięca.

Wędzidełko języka, zwane również więzadłem podjęzykowym to pasek tkanki łącznej, który łączy dolną powierzchnię języka z podniebieniem miękkim. Jest to struktura mająca dla prawidłowego funkcjonowania języka podczas mówienia, jedzenia i picia.

Zbyt krótkie wędzidełko u niemowlaka może powodować różne objawy, a do najczęstszych z nich należą: trudności w karmieniu piersią, problemy z przyjmowaniem pokarmu, nadmierna ilość powietrza połykanego przez dziecko, zgaga lub wymioty po jedzeniu, niezdolność do chwytania i ssania sutka, drażliwość dziecka.

Zazwyczaj podcinanie wędzidełka u niemowląt wykonywane jest w pierwszych miesiącach życia, gdyż wtedy karmienie piersią jest najważniejsze dla rozwoju dziecka i problem z krótkim wędzidełkiem może wpłynąć negatywnie na ten proces. Zabieg ten jest stosunkowo krótki i trwa zwykle od kilku do kilkunastu sekund. Podczas zabiegu dziecko jest trzymane przez opiekuna w stabilnej pozycji, a lekarz wykonuje nacięcie lub przecięcie wędzidełka za pomocą nożyczek.

Po zabiegu dziecko może być karmione piersią lub butelką, aby złagodzić ból i zapobiec krwawieniu. W większości przypadków dziecko wraca do normalnej aktywności w ciągu kilku godzin po zabiegu. Wymagane jest regularne monitorowanie dziecka przez opiekuna i wizyty kontrolne, aby zapewnić prawidłowe gojenie się tkanki i uniknąć powikłań.

W poradni Gustav – Children’s Clinic w Warszawie można wykonać podcięcie wędzidełka u dzieci do 6. miesiąca życia. Zabiegi wykonuje specjalista chirurgii dziecięcej lek. Maria Jabłońska. Jeżeli przyczyna problemów nie jest poznana i potrzebujesz całościowej oceny funkcji jamy ustnej, zapraszamy na konsultację do neurologopedy mgr Aleksandry Bobrowicz.

Tutaj sprawdzisz ceny wizyt i zabiegów:
Chirurg dziecięcy
Neurologopeda

Zapraszamy na wizytę

Gustav - Children's Clinic ul. Białej Floty 2
Warszawa Mokotów


Rejestracja:


lub elektroniczna ↓

Nasi specjaliści

lek. Maria Jabłońska

Chirurg dziecięcy

lek. Maria Jabłońska

Chirurg dziecięcy