W Gustav – Children’s Clinic często przyjmujemy małych pacjentów ze skróconym wędzidełkiem języka.
Wędzidełko języka, zwane również więzadłem podjęzykowym to pasek tkanki łącznej, który łączy dolną powierzchnię języka z podniebieniem miękkim. Jest to struktura mająca dla prawidłowego funkcjonowania języka podczas mówienia, jedzenia i picia.
Zbyt krótkie wędzidełko (ankyloglossia) u niemowlaka może powodować różne objawy, a do najczęstszych z nich należą: trudności w karmieniu piersią, problemy z przyjmowaniem pokarmu, nadmierna ilość powietrza połykanego przez dziecko, zgaga lub wymioty po jedzeniu, niezdolność do chwytania i ssania sutka, drażliwość dziecka. Zazwyczaj podcinanie wędzidełka u niemowląt wykonywane jest w pierwszych miesiącach życia, gdyż wtedy karmienie piersią jest najważniejsze dla rozwoju dziecka i problem z krótkim wędzidełkiem może wpłynąć negatywnie na ten proces.
U starszych dzieci krótsze wędzidełko może być przyczyną problemów z mową – gdy wędzidełko jest zbyt krótkie utrudnia prawidłowe artykułowanie dźwięków. Mogą również wystąpić problemy z połykaniem lub jedzeniem, szczególnie jeśli dziecko ma problemy z ruchem języka.
Zabieg pocięcia wędzidełka jest stosunkowo krótki i trwa zwykle od kilku do kilkunastu sekund. Podczas zabiegu dziecko jest trzymane przez opiekuna w stabilnej pozycji, a lekarz wykonuje nacięcie lub przecięcie wędzidełka za pomocą nożyczek. Zawsze przed zabiegiem lekarz dokonuje oceny grubości wędzidełka. Jeśli jego grubość nie pozwala na zabieg w poradni, zalecana jest procedura w warunkach szpitalnych.
W przypadku niemowląt po zabiegu dziecko może być karmione piersią lub butelką, aby złagodzić ból i zapobiec krwawieniu. W większości przypadków dziecko wraca do normalnej aktywności w ciągu kilku godzin po zabiegu. Wymagane jest regularne monitorowanie dziecka przez opiekuna i wizyty kontrolne, aby zapewnić prawidłowe gojenie się tkanki i uniknąć powikłań.
W poradni Gustav – Children’s Clinic w Warszawie zabiegi podcięcia wędzidełka wykonują specjalista chirurgii dziecięcej lek. Maria Jabłońska oraz specjalista laryngolog dr n.med. Anna Kasprzyk. Jeżeli przyczyna problemów nie jest poznana i wymagana jest całościowa ocena funkcji jamy ustnej, rekomendujemy rozpoczęcie od konsultacji neurologopedycznej. W poradni Gustav przyjmie Państwa neurologopeda mgr Aleksandra Bobrowicz.
Zapraszamy na wizyty.